رفتن به محتوای اصلی

آیا ساس‎ها منجر به کم خونی می‎شوند؟

هیچکس مواجهه با ساس ها را دوست ندارد. با وجود آنکه متخصصان می گویند این آفات ناقل بیماری نیستند، اما می توانند مشکلات بسیار دیگری را به بار بیاورند. ساس ها نه تنها جای گزش های خارش دارشان را بر بدن میزبان خود برجای می گذارند بلکه اغلب افراد را دچار اضطراب و حتی بیخوابی های شبانه می سازند.

به علاوه در طول چند سال اخیر پزشکان کشف نموده اند که این حشرات می توانند منجر به کم خونی شدید گردند، بویژه در گروه های خاص. علت ایجاد کم خونی در نتیجه گزش ساس ها به این دلیل است که این آفات از خون تغذیه می کنند.

گزارشات حاکی از آن است که افراد کهنسال و یا ناتوان در موارد تهاجم شدید و حتی غیر شدید ساس ها می توانند در معرض ریسک بالای کم خونی قرار داشته باشند؛ ولی سوال این است که چرا این افراد بیشتر در معرض کم خونی ناشی از گزش ساس قرار دارند؟

دلیل اول آنکه بدن افراد کهنسال به خودی خود به سختی قادر به نگه داشتن سطح آهن در حد نرمال است و به همین دلیل ریسک کم‎خونی در این افراد در صورت گزیدگی و مکیده شدن خون بدن بالاتر و بیشتر است؛ بعلاوه کهنسالان یا افراد ناتوان در صورتیکه زمین‎گیر بوده و یا به هر دلیلی قادر به دفع تهاجم ساس ها در مراحل اولیه نباشند بیشتر تحت خطر گزش های فراوان و از دست دادن خون قرار خواهند گرفت.

این ریسک در صورت زندگی اشخاص کهنسال یا ناتوان در خانه های سالمندان شلوغ و مانند آن بیشتر نیز خواهد بود. ساس ها دوست دارند در مکان هایی اقامت کنند که براحتی قادر به یافتن میزبان های خود باشند و به همین دلیل خانه‎های سالمندان، مجتمع‎های آپارتمانی، پناهگاه‎های افراد بی خانمان، شهرهای بزرگ و مانند آن مکان هایی ایده آل برای این حشرات محسوب می‎گردند.

اشخاص افسرده یا کسانیکه بطور مرتب دارو مصرف می کنند نیز در معرض تهاجم شدید ساس ها و لذا آنمی قرار دارند چرا که قادر به وقف زمان و توجه کافی جهت نظافت مرتب و منظم خانه شان نمی باشند. اگرچه ساس ها ربطی به نظافت ندارند اما یک خانه کثیف و شلوغ مکان های بسیاری را برای اختفای این آفات فراهم نموده و لذا یافتن بموقع و دفع شان را مشکل تر می سازد. با توجه به موارد گفته شده استفاده از سم ضد ساس قوی بدباگ اوت در خانه های سالمندان، مجتمع های آپارتمانی و پناهگاه ها ضروری می نماید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا