رفتن به محتوای اصلی

جلوگیری از تهاجم ساس ها به خانه

چگونه از تهاجم ساس ها به خانه مان پیشگیری نماییم – بخش اول

روش های مراقبتی در منزل که می توانید در مقابل تهاجم ساس ها به کار گیرید:

ساس ها یک مشکل فزاینده و رو به رشد می باشند. چرا که در سال های اخیر معمول تر و شایع تر از قبل شده و از طرفی ریشه‎کن‎سازی این آفات کار بسیار مشکلی است.

با وجود اینکه هتل ها در صدر لیست مربوط به مسئله تهاجم ساس ها قرار دارند، اما هر مکان اجتماعی دیگری نیز می تواند پناهگاهی برای این آفات باشد. خوشبختانه راه ها و گام هایی برای پیشگیری از آلودگی ساس ها وجود دارند؛ در حالت کلی با محافظت از خود در حین سفر و در مدرسه، اجتناب از تماس با اشیاء و وسایل آلوده و همچنین محافظت از خانه خود می توانید تا حد زیادی از تهاجم ساس ها به محل زندگی تان پیشگیری نمایید.

در این مقاله قصد داریم به نحوه پیشگیری از تهاجم ساس، این آفات آزاردهنده و چندش آور به خانه ها از طریق روش های حفاظتی در خود خانه بپردازیم و در مقالات بعدی به نحوه مراقبت از خود در حین سفر، در مدرسه و اجتناب از تماس با اشیاء آلوده به ساس ها خواهیم پرداخت.

یک. تشک و خوشخواب را هر ۲ الی ۳ سال یکبار جایگزین نمایید

با این که این مدت برای تعویض تشک و خوشخواب و جایگزین نمودن آن ها بسیار کوتاه به نظر می رسد، اما این کار می تواند اقدامی هوشمندانه جهت دفع مشکل ساس ها از منبع و ریشه آن باشد. به محض ورود ساس ها به رختخواب تان، تشخیص جمعیت آنان، تعیین محل اختفای شان و دفع این آفات کار بسیار مشکلی خواهد بود. به علاوه ساس‎ها می توانند در سایر نواحی و مناطق خانه تان نیز پرسه بزنند اما اغلب به رختخواب تان هجوم خواهند آورد.

دو. فرش ها و قالیچه ها را بطور مرتب جارو بزنید

حداقل هفته‎ای ۱ بار منزل را جاروکشی نمایید. اگر مشکوک به وجود ساس ها هستید، این کار را هر روز انجام دهید.

نکته ۱: پس از اتمام جاروکشی، سریعاً کیسه جاروبرقی را داخل یک پلاستیک گذاشته، درب پلاستیک را محکم ببندید و فوراً از منزلتان دور کنید.

نکته ۲: اگر منزلتان با ساس ها آلوده بوده و کیسه و محتویات جارو سریعاً خالی و از منزل خارج نشوند در اینصورت ساس ها فرصت فرار و انتشار مجدد خواهند داشت.

سه. از عطرهای گیاهی برای فراری دادن ساس ها استفاده کنید

برخی رایحه ها ساس ها را فراری می دهند. ۶ الی ۱۰ قطره از یکی از عطرهای گیاهی خالص (اسانس) که رایحه آن را بیشتر ترجیح می‎دهید، در یک ظرف اسپری کوچک ریخته و با یک چهارم فنجان آب ترکیب کنید. سپس این ترکیب را به منزل و بر روی وسایلی که با خود به مکان های اجتماعی می برید مانند روپوش، کیف، کیسه خرید، کوله پشتی، چمدان و … اسپری نمایید.

اسانس های دافع ساس ها عبارتند از: دارچین، علف لیمو، میخک، نعناع، اسطوخودوس، آویشن، درخت چای و اکالیپتوس.

 

در صورتیکه اسانس های مذکور را با یک روغن حامل مانند جوجوبا یا روغن هسته انگور ترکیب کنید می توانید یک دافع ساس برای بدن خود بسازید.

چهار. ریخت و پاش های خانه را جمع کنید

ریخت و پاش ها می توانند مکانی برای مخفی شدن ساس ها بوده و به آنان این امکان را می دهند که بتوانند راحت تر محل زندگیتان را آلوده سازند. بدیهی است که نظارت دقیق بر حضور و وجود ساس ها در صورتیکه (به دلیل وجود ریخت و پاش ها) نتوانید به همه اشیاء و لوازم خانه تان دسترسی داشته و اطراف آنان بگردید و تردد داشته باشید، بسیار سخت خواهد بود. به حداقل رساندن محل اختفای ساس ها جهت پیشگیری یا دفع آنان بسیار ضروری است.

پنج. راه های ورود ساس به خانه را مسدود کنید

اگر در نزدیکی خانه های دیگر زندگی می کنید بعنوان مثال در یک آپارتمان یا خانه های به هم چسبیده، سازمانی و … از طریق پر کردن فاصله خالی زیر درب های خروجی، راه را برای ورود ساس ها به خانه ببندید. این کار ورود ساس ها به داخل را بسیار مشکل تر خواهد ساخت.

اگر در سقف و دیوارهای خانه شکاف، ترک و یا هر آسیب دیگری وجود دارد در اسرع وقت آن را تعمیر نموده بپوشانید تا ساس ها نتوانند از آن طریق به محیط زندگی تان راه یابند.

اگر تمام این موارد را انجام دادید اما باز هم ساس ها راهی برای ورود به خانه و تخت شما پیدا کردند بهتر است در همان ابتدا با استفاده از سم تخصصی و طبیعی بدباگ اوت اقدام به ریشه کن کردن آن ها کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا