رفتن به محتوای اصلی

ده نکته پیشگیری و کنترل هجوم ساس

” استرس ناشی از وجود حشره ای خونخوار در خانه موجب می شود شما دچار سردرگمی شده و نتوانید به خوبی تمامی شرایطی که مانع از ورود ساس به خانه شما خواهد شد را کنترل کنید. از جمله مکان هایی که باید مسدود شوند و یا وسایلی که ممکن است آلوده به ساس باشند  و آن ها را با خود جابجا می کنیم در حالی که ما از وجود ساس در آن بی خبریم! اما راه های ساده ای وجود دارند که می توان مانع از ورود ساس به خانه شد. “

یک. مطمئن شوید آفتی که با آن سر و کار دارید ساس است؛ نه کک، کنه یا سایر حشرات شبیه به ساس!

دو. دچار استرس نشوید و آرامشتان را حفظ کنید. وجود ساس در خانه به معنی گزش های پی در پی و خارش ناشی از آن و حتی گاهی حساسیت های شدید، ملحفه های کثیف شده از ساس و یا له شدن ساس روی آن ها می باشد.
به همین دلیل استرس ناشی از وجود ساس امری طبیعی به نظر می رسد. اما اگر راه های پیشگیری و مبارزه با این آفت را بدانید به راحتی می توانید با این مسئله کنار بیایید. 

دفع ساس ها می تواند کار مشکلی باشد اما غیر ممکن نیست. لازم نیست همه وسایلتان را دور بیاندازید؛ زیرا اغلب آن ها می توانند بعد از فرآیند پاکسازی ساس ها مجدداً قابل استفاده شوند. بیرون انداختن وسایل خانه هزینه بر بوده از طرفی می تواند ساس ها را به خانه های افراد دیگر منتقل کرده و استرس بیشتری ایجاد کند.

سه. مکان هایی که ساس ها می توانند در آنجا مخفی شوند را کاهش دهید و مکان های نامرتب را تمیز کنید. یک خانه به هم ریخته مکان های اختفای بیشتری را برای ساس ها فراهم آورده، از طرفی تشخیص محل زندگی و اختفای این آفات و تیمارشان را سخت تر می سازد.

<< دفع ساس ها می تواند کار مشکلی باشد اما غیر ممکن نیست >>

چهار. به طور منظم و مرتب ملحفه ها، پتوها، روتختی و لباس ها را بشویید و با حرارت داغ خشک کنید.

این کار جمعیت ساس ها را کاهش می دهد. هنگام شستشو و خشک کردن لباس های آلوده به ساس، ملحفه و … به یاد داشته باشید که سبدها، ظروف و یا کیسه های (پارچه ای) محل نگهداری آن ها را نیز کاملاً تمیز کنید.

پنج. در آپارتمان و مجتمع های مسکونی احتمال بیشتری برای انتقال ساس وجود دارد. از انتقال ساس های خانه تان به سایر خانه ها پیشگیری نمایید.

اگر تشک یا هر وسیله دیگری را که مورد تهاجم ساس ها قرار گرفته است بیرون می اندازید، به نحوی آن را از بین برده یا با تکه تکه کردن و … غیر قابل استفاده نمایید تا شخص دیگری آن را بر نداشته و ساس ها را به محل زندگی خود منتقل نسازد.

شش. تعداد ساس ها را کاهش دهید تا تعداد گزیدگی های ناشی از ساس نیز کاهش یابد. از طریق جارو کشیدن می توانید از شر برخی ساس ها خلاص شوید. فرش، گلیم، کف منزل، اثاثیه، چارچوب تختخواب، اطراف پایه تختخواب، زیر تخت ها و تمامی ترک ها، درزها و شکاف ها را جارو بکشید. این کار نه تنها ساس ها را از بین می برد، بلکه در صورت تهاجم موریانه به وسایل چوبی، به از بین رفتن این آفات نیز کمک می کند.

پس از هر بار جارو کشی، کیسه را عوض کنید تا ساس ها فرصت فرار نداشته باشند. کیسه جاروبرقی را داخل یک کیسه نسبتاً ضخیم قرار داده، کیسه را محکم گره بزنید و داخل یک سطل زباله در خارج از خانه بیندازید.

<< در آپارتمان و مجتمع های مسکونی احتمال بیشتری برای انتقال ساس وجود دارد >>

هفت. فریزر نمودن اقلام و وسایل آلوده، که البته این یک روش قابل اطمینان برای نابودسازی ساس ها نمی باشد.

با اینکه فریزر کردن می تواند ساس ها را بکشد اما در این روش بایستی دماها به مدت طولانی بسیار پایین نگه داشته شوند. فریزرهای خانگی احتمالاً به اندازه کافی برای نابودی ساس ها سرد نخواهند بود؛ و به همین دلیل لازم است که همواره از یک دماسنج برای اندازه گیری صحیح دما و اطمینان از دمای انجماد مورد نیاز استفاده نمود. قرار دادن اشیاء آلوده در دمای انجماد محیط بیرون از منزل نیز می تواند ساس ها را از بین ببرد اما فاکتورهای زیادی وجود دارند که می توانند موفقیت این راهکار را تحت تأثیر قرار دهند.

هشت. از بین بردن ساس ها (در لباس ها یا آیتم های کوچک) با استفاده از گرما نیز راهکاری مفید ولی در عین حال غیر قابل اطمینان می باشد.

نه. استفاده از سموم شیمیایی قوی در کنار همه گام های مذکور، سریعترین و تخصصی ترین راه خلاصی از شر این آفات است و توصیه ما به شما استفاده از سم ریشه کن کننده ساس، بدباگ اوت است.

ده. توجه نمایید که سموم ضد ساس یا هر آفت دیگری را از شرکت ها یا سایت های خوشنام، مجرب و معتبر خریداری نمایید.

 

 

برای این نوشته 2 نظر ثبت شده است
  1. من صبحها که از خواب بیدارمیشم جای چندتا نیش روبدنم هست بدجوری هم خارش داره.نمیدونم چیه مطمئن نیستم ساس باشه از کجا بفهمم؟ بیماری هم ممکنه بگیرم از ساس؟

  2. سلام به شما
    ما چند روزه فهمیدیم که خونمون ساس داره! از دوست و آشنا شنیدم ملافه ها و روبالشی ها رو بذارم تو فریزر ساسا می میرن! اما این اتفاق نیفتاد! فک کنم دمای فریز به اندازه کافی برا کشتن ساس سرد نبود! الان چندتا از مقاله های شما رو خوندم تصمیم گرفتم سم ساس بخرم. چطور باید سم رو تهیه کنم؟ کی به دستم می رسه؟
    ممنون از شما به خاطر اطلاعات جامع و خوبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا