رفتن به محتوای اصلی

چگونگی انتقال ساس از طریق لباس

ساس ها چه مدت می توانند در لباسها زندگی کنند؟

ساس ها قادرند تا ۲ الی ۳ ماه بدون وعده غذایی خون زنده بمانند. هرچند در دماهای سردتر، این آفات می توانند تا یکسال هم بدون خون دوام بیاورند چرا که خونسرد بوده و متابولیسم شان نیز تحت دمای سرد پایین تر می آید. تحت شرایط عادی ساس ها هر ۵ الی ۱۰ روز غذا می خورند.

ساس ها بیشترین میزان فعالیت خود را یک ساعت قبل از طلوع آفتاب دارند؛ هرچند در صورتیکه گرسنه باشند می توانند هر ساعتی از روز غذا بخورند. ساس ها پس از مکیدن خون از بدن میزبان که حدود ۵ دقیقه بطول می انجامد، به مخفیگاه های خود باز می گردند. از آنجائیکه این حشرات گرما را دوست ندارند برخلاف کنه ها یا شپش ها بر روی بدنتان باقی نمی مانند. از آنجائیکه دمای بدن ما برای ساس ها بسیار بالا بوده و از طرفی بسیار حرکت می کنیم، احتمال اینکه این آفات بر روی بدن یا لباسهایمان باقی بمانند پایین است. ساس ها اغلب از طریق کیف و کوله، کیف پول، چمدان، تشک یا مبلمان دست دوم و مانند آن می توانند به خانه تان راه یابند. اما در برخی موارد نیز می توانیم این حشرات را از طریق لباس ها به خانه مان وارد سازیم.

چکیده: همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم ساس ها فقط برای تغذیه بر روی بدن میزبان خود آمده و برخلاف آفاتی چون شپش نیازی به این ندارند که بطور مداوم به بدن یا لباسهایمان بچسبند. اما در صورتیکه به لباس یا هر آیتم دیگری راه یابند حتی بدون دسترسی به خون می توانند تا ۳ ماه و در هوای سرد حتی تا یکسال هم زنده بمانند.

آیا ماشین لباسشویی یا خشکشویی مشترک می تواند سبب انتقال ساس ها شود؟

در پاسخ به این سؤال اول از همه باید بدانید که اگر لباسهایتان را در دماهای داغ شسته یا خشک کنید ریسک ابتلا به ساس از طریق ماشین لباسشویی یا خشکشویی مشترک به حداقل می رسد.

طبق نظر متخصصان اصولاً چیزی که به مدت نیم ساعت تحت دمای داغ ماشین خشک کن قرار می گیرد از ساس ها پاکسازی می‎گردد؛ البته در صورتیکه ماشین بیش از حد پر نشده باشد. احتمالاً شستن لباس ها در ماشین لباسشویی با دماهای داغ نیز همین اثر را دارد.

به این نکته توجه نمایید که برخی از حشرات و تخم های آنان می توانند از شستشوهای با آب سرد جان سالم به در برند! به همین دلیل در صورتیکه لباسهایتان را با لباسهای فرد مبتلا به ساس در یک ماشین لباسشویی مشترک آن هم با آب سرد بشویید احتمال انتقال ساس ها به البسه شما نیز وجود خواهد داشت. پس اولاً تا حد امکان سعی کنید شستشوی البسه تحت دمای بالا صورت پذیرفته و ثانیاً در صورتیکه مجبور به استفاده از آب سرد هستید حتماً تحت دمای داغ ماشین خشک کن لباسها را خشک نمایید، نه از طریق بند لباس و جریان عادی هوا.

همچنین متخصصان اذعان می کنند یکی از بزرگترین ریسک های انتقال ساس ها از طریق البسه، مربوط به سبدهای لباس چرک و نیز قفسه ها، کشوها و کمدهایی است که لباس ها در آن در کنار یکدیگر، روی هم یا نزدیک به هم قرار داده می شوند؛ بخصوص در صورتیکه این آیتم ها (سبدها، قفسه ها و …) خود پارچه ای یا بزرنتی باشند که در اینصورت ریسک انتقال ساس ها بیشتر نیز می شود. در صورتی که خانه و محل زندگی شما مود تهاجم ساس قرر گرفته باشد علاوه بر کارهایی که در بالا ذکر شد باید به صورت قطعی ریشه‎کن‎سازی ساس در تمام خانه انجام شود تا مجبور به تکرار شستشوی تمام لباس ها و ملافه ها نشوید. یکی از قوی ترین سموم با عملکرد فوق العاده سم بدباگ اوت می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا