رفتن به محتوای اصلی

همه چیز در مورد بوی ساس ها

شاید تا بحال درباره بوی ساس ها شنیده باشید. در واقع این آفات از خود بوی خاصی تولید می کنند که می تواند آنان را از سایر آفات خانگی متمایز سازد و در اصل این چیز خوبی است! شاید بوی ساس ها را دوست نداشته باشید اما این بو در عین حال یک روش برای تشخیص محل و موقعیت آنان است.

در این مقاله یاد خواهید گرفت که چگونه بوی ساس ها را از سایر بوها تشخیص دهید و اینکه بوی این حشرات دقیقاً شبیه چیست و همچنین درخواهید یافت که چگونه می توانید از شر این بو چه در خلال تهاجم و وجود ساس ها در محل زندگیتان و چه پس از آن خلاص شوید.

یک. ساس ها چه بویی می دهند و بوی این آفات شبیه به چیست؟

بوها می توانند تا حدی فردی و مربوط به شخصی باشند که آن را استشمام می کند. همه یک بوی خاص را دقیقاً به یک طریق، حس و استشمام نمی کنند. از طرفی تمامی کلنی های ساس ها نیز دقیقاً یک نوع بو تولید نمی کنند. بعبارتی ممکن است شما ترکیبی از چند بوی مختلف را در ارتباط با تهاجمات ساس ها احساس کنید.

رایج ترین کلماتی که برای توضیح بوی ساس ها استفاده می شوند کلمات “ترشیده” و “شیرین” هستند. برخی از مردم نیز بوی ساس ها را تشبیه به تمشک فاسد یا کپک زده می کنند. همانطور که می بینید هیچ یک از این بوها جذاب نیستند.

برخی نیز فکر می کنند که بوی این آفات بیشتر مشابه بوی دانه گشنیز می باشد. گشنیز علاوه بر اینکه شیرین بوده و به هنگام رسیدن کمی بویی مشابه ترشیدگی تولید می کند، بویی شبیه مغزها و مرکبات را نیز دارد. بوی ساس ها نیز مانند گشنیز، می تواند کمی مشابه بوی مغزها یا چوب باشد. این بو کاملاً منحصر به فرد است.

بوی ساس ها همچنین به بوی تولید شده توسط حشرات بدبو نیز تشبیه می گردد. بوی حشرات بدبو هم به بوی گشنیز تعبیر می شود، یا مانند جوراب عرق کرده یا بوی ملایم راسو. جالب است که این بوهای مشابه می توانند هم بخشی از دستور پخت غذاها باشند و هم بخشی از استراتژی دفاعی برخی از حیوانات!!!

دو. دلیل تولید بو توسط ساس ها چیست؟

همانطور که در بخش فوق نیز اشاره نمودیم ساس ها چندین بوی مختلف تولید می کنند. یکی از بوهایی که ممکن است با آن مواجه شوید فرومون هشداری ساس ها است. ساس ها این بو را برای دفاع از خود تولید می کنند. اما لازم نیست نگران باشید این بو نمی‎تواند شما را بیمار سازد.

فرومون هشداری هم جهت محافظت از ساس ها در مقابل شکارچیانی چون پرندگان، تنندگان، مارمولک ها و سایر حشرات و هم جهت دفاع از این آفات در مقابل سایر ساس ها تولید می گردد. اما چرا ساس ها نیاز به دفاع از خود در مقابل یکدیگر دارند؟! دلیل اصلی این است که ساس های نر بالغ سعی می کنند با هرچیزی که بعنوان یک ساس می بینند جفتگیری کنند.

این بدان معنی است که ساس های غیربالغ و حتی ساس های نر و ماده هایی که در حال حاضر بارور هستند نیز ممکن است مورد تهاجم ساس های نر بالغ که می خواهند جفتگیری کنند قرار بگیرند. کلمه حمله نام درستی برای جفتگیری ساس ها است چرا که این حشرات از طریق تلقیح ضربه ای که به نام تلقیح زیرپوستی نیز شناخته می شود جفتگیری می کنند. اساساً ساس های نر شکم جفت خود را با یک ارگان جنسی تیز سوراخ می کنند و آن را از طریق زخم یا همان سوراخی که ایجاد نموده اند آبستن می کنند. با توجه به اطلاعات فوق می توان درک نمود که چرا سایر ساس ها وقتی متوجه می شوند که می خواهند مورد جفتگیری قرار بگیرند، از خود یک بوی هشداری تولید می کنند.

علاوه بر فرومون هشدار، سایر بوهایی که می توانند از تهاجم ساس ها به مشام برسند عبارتند از: بوی حاصل از مواد مدفوعی آنان، بوی فاسد ناشی از پوسته هایی که توسط ساس ها ریخته شده اند یا ساس های مرده.

سه. آیا بوی ساس ها همواره محسوس است؟

اگر بویی شبیه به آنچه که در بخش فوق توضیح دادیم به مشامتان برسد؛ یک نشانه و علامت نسبتاً خوب برای تشخیص تهاجم ساس‎ها به خانه و محل زندگیتان است. اما متأسفانه بنا به برخی دلایل شما همیشه قادر به درک و تشخیص بوی ساس ها نخواهید بود.

اگر جمعیت ساس ها کم یا تهاجم این آفات در مراحل اولیه خود باشد، محتملاً بویی احساس نخواهید نمود؛ همچنین احتمال اینکه از یک کلنی ترک شده ساس ها بویی را استشمام کنید نیز کم است. اما اگر مکان اختفای آنان را تخریب یا دچار اغتشاش کنید در اینصورت ساس ها فرومون های هشداری را تولید و بوی بدی ایجاد خواهند نمود ؛ غافل از اینکه این بو بیشتر از اینکه جلوی انسانها را (در ایجاد مزاحمت برای ساس ها) بگیرد مکان لانه گذاری خود ساس ها را بسادگی لو می دهد.

چهار. چگونه از شر بوی بد ساس ها خلاص شویم؟

برای دفع بوی ساس ها نیازمند پشت سر گذاشتن دو گام یا مرحله هستید. اولین گام ریشه کن سازی تهاجم این حشرات است. برای ریشه کن کردن ساس اینجا کلیک کنید. تا وقتیکه در خانه تان میزبان ساس های زنده هستید این بو نیز همراه آنان خواهد بود.

تلاش برای دفع بوی ساس ها بدون از بین بردن خود این آفات کار بیهوده ای است. اما اینکه بخواهید در حین مبارزه با ساس ها و تلاش برای ریشه کن سازی شان بوی ناشی از آنان را تا حد ممکن به حداقل برسانید نیز منطقی و قابل درک است. بهترین کار این است که رختخواب ها و سایر پارچه های نزدیک کلنی را بشویید. البته قبل از انجام این کار نیز بایستی محل اختفای ساس ها را تعیین کنید – که محتملاً تا قبل از این مرحله با ردگیری و دنبال نمودن بوی تند و زننده ساس ها مکان آنان را تشخیص داده اید.

جارو کردن نیز اغلب تا حدی مفید واقع خواهد گردید، چرا که بدین صورت بخشی از پوسته های ریخته شده را جمع می کنید. همچنین در اطراف ناحیه کلنی می توانید سرکه بپاشید و یا چندین کاسه پر از سرکه در گوشه های مختلف اتاق و خانه قرار دهید تا بوی بد ساس ها را جذب کند. ریختن جوش شیرین بر روی فرش و یا سایر نواحی نیز می تواند مؤثر واقع گردد.

به محض از بین بردن ساس ها، دومین گام برای رهایی از بوی زننده شان یافتن و دفع باقیمانده ساس های مرده یا فضولات این آفات است. این کار می تواند مشکل باشد چرا که ساس ها تمایل به اختفا داخل درزهای ساختمان ها و مبلمان و امثال آن دارند. همچنین بایستی تمامی آیتم هایی را که در تماس با ساس ها بوده اند را بشویید یا حتی در صورت لزوم دور بیاندازید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا