شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

آیا تا به حال چیزی راجع به بوی ساس ها شنیده اید؟ بوی خاصی که ساس ها از خود منتشر می کنند راهنمای بسیار خوبی برای تشخیص آن ها از سایر آفات خانگی است. شاید چندش آور به نظر برسد، اما در اصل این بو به شما کمک می کند تا محل اختفای ساس ها را بیابید.

در این مقاله توضیح می دهیم، “چگونه می توان بوی ساس را، از سایر بوها تشخیص داد” و این که ” بوی این حشرات دقیقاً شبیه چیست؟ “. همچنین، با استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مقاله می توانید، چه در خلال تهاجم ساس ها و چه پس از پاکسازی آن ها از محیط، از شر این بو خلاص شوید.

” بوی بد ساس ها ممکن است ناشی از فرومون های دفاعی آن ها باشد، یا این که از اجساد و بقایای در حال فساد آن ها متصاعد شود؛ اما در هر صورت گام اصلی برای از بین بردن این بو، ریشه کن کردن ساس هاست. زیرا تا زمانی که ساس ها در خانه تان در تکاپو هستند، از بین بردن این بوی آزار دهنده، ممکن نیست. “

ساس ها چه بویی می دهند و بوی این آفات شبیه به چیست؟

بوهایی که به مشام هر فردی می رسد، تا حد زیادی فردی است، و به شخصی که آن را استشمام می کند، وابسته است. یعنی همه ما یک بوی خاص را، دقیقاً همان طوری که نفر کناریمان حس می کند، حس و استشمام نمی کنیم. از طرفی تمامی کلونی های ساس نیز، دقیقاً یک نوع بو تولید نمی کند. به عبارت دیگر، در ارتباط با تهاجم ساس ها ممکن است ترکیبی از چند بوی مختلف به مشامتان برسد.

۱ . بوی میوه ترشیده

عبارت هایی نظیر ” بوی ترشیدگی ” و ” بوی شیرینی ” رایج ترین توصیفاتی هستند که برای توضیح بوی ساس ها استفاده می شوند. برخی از مردم نیز بوی ساس ها را به بوی تمشک گندیده یا کپک زده تشبیه می کنند. لازم به توضیح نیست که هر یک از این بو ها تا چه حد می تواند آزار دهنده و زننده باشند.

۲ . بوی گشنیز و آجیل

برخی دیگر حس می کنند که بوی این آفات بیشتر مشابه ” بوی دانه گشنیز ” است. گشنیز که بوی شیرینی دارد، پس از رسیدن بویی تولید می کند که کمی مشابه بوی ترشیدگی است. در عین حال گاهی بویی شبیه به بوی آجیل و مرکبات از گشنیز به مشام می رسد. بوی ساس ها نیز مانند گشنیز، می تواند کمی مشابه بوی مغزها یا چوب باشد و باز هم تاکید می کنیم که این بوها در مشام هر فرد، متفاوت و خاص احساس می شوند.

۳ . بوی حشرات بد بو

گاهی بوی ساس به بوی تولید شده توسط ” حشرات بدبو ” تشبیه می گردد. حشرات بدبو بوی بسیار بدی تولید و از خود متصاعد می کنند. سوسک آلمانی نیز، یکی از انواع حشرات بدبو به حساب می آید. این بو را نیز می توان به بوی گشنیز، جوراب کثیف عرقی یا بوی ضعیف شده راسو، تشبیه کرد. این بوهای نفرت انگیز همگی بخشی از استراتژی دفاعی برخی از حیوانات و حشراتی مانند ساس ها هستند.

دلیل تولید بو توسط ساس ها چیست؟

همان طور که در بخش فوق نیز اشاره نمودیم، ساس ها چندین بوی مختلف تولید می کنند؛ که هدف تولید هر یک از این بوها می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یکی از اهداف تولید بو در ساس ها، دفاع از خود است. به این منظور ساس ها فرومون های هشداری از خود منتشر می کنند. هر چند این هشدار برای ما کاملا ناملموس است و فقط به صورت بویی متفاوت، به مشام می رسد؛ اما یک واکنش دفاعی بسیار پیشرفته برای ساس ها به حساب می آید.

فرومون هشداری نه تنها برای محافظت از ساس ها در مقابل شکارچیانی چون پرندگان، مارمولک ها، تنندگان و سایر حشرات، بلکه جهت دفاع از این آفات در مقابل سایر ساس ها نیز تولید می گردد.

علاوه بر فرومون هشداری، سایر بوهایی که از تهاجم ساس ها به مشام می رسد عبارتند از: بوی حاصل از مواد دفعی ساس ها، بوی ناشی از فساد ساس های مرده یا پوسته هایی که توسط ساس ها ریخته شده اند.

چرا ساس ها نیاز به دفاع از خود در مقابل یکدیگر دارند؟!

دلیل اصلی دفاع ساس ها از خود در برابر سایر هم نژادهایشان این است که، ساس های نر بالغ با هرچیزی که به عنوان یک ساس شناسایی کنند، سعی درجفت گیری دارند. این بدان معنی است که ساس های غیر بالغ، و حتی ساس های نر و ماده هایی که در حال حاضر بارور هستند نیز، از تهاجم ساس های نر بالغ که می خواهند جفتگیری کنند، درامان نیستند. با در نظر گرفتن فرآیند وحشتناک جفت گیری در ساس ها، کاملاً طبیعی است؛ که این آفات بخواهند از خود در برابر نرهایی که به دنبال جفت هستند، دفاع کنند.

# جفت گیری وحشیانه ساس ها

عبارت حمله، توصیف دقیقی برای جفتگیری ساس ها است. چرا که این حشرات، از طریق لقاح ضربه ای که به نام تلقیح زیرپوستی نیز شناخته می شود، جفتگیری می کنند.  طی فرآیند جفت گیری، ساس نر شکم جفت خود را به وسیله ارگان جنسی تیز خود سوراخ می کند و ساس ماده را از طریق همین زخم یا سوراخ ایجاد شده، بارور می کند. با توجه به اطلاعات فوق، می توان درک کرد که چرا ساس ها وقتی متوجه می شوند که می خواهند مورد جفتگیری قرار بگیرند، از خود بویی هشدار دهنده تولید می کنند.

آیا بوی ساس ها همواره محسوس است؟

اگر بویی شبیه به آن چه که در بخش فوق توضیح دادیم به مشامتان برسد؛ یک نشانه و علامت نسبتاً خوب برای تشخیص تهاجم ساس ها به خانه و محل زندگیتان است. اما متأسفانه، بنا به برخی دلایل شما همیشه قادر به درک و تشخیص بوی ساس ها نیستید.

در صورتی که جمعیت ساس ها کم باشد، یا تهاجم این آفات در مراحل اولیه خود قرار داشته باشد، احتمال این که بوی آن ها را استشمام کنید، بسیار پایین است. اغلب یک کلونی ترک شده ساس نیز بوی چندانی ندارد که بتوان آن را حس کرد. اما چنان چه مکان اختفای آنان را تخریب یا دچار اغتشاش کنید، ساس ها فرومون های هشداری تولید می کنند، که بوی بدی ایجاد می کند؛ غافل از این که این بو بیشتر از این که جلوی انسان ها را بگیرد، مکان لانه گذاری ساس ها را به سادگی برملا می کند.

چگونه از شر بوی بد ساس خلاص شویم؟

از بین بردن بوی ساس ها، از دو مرحله یا گام اصلی تشکیل شده است. اولین و مهمترین گام، ریشه کن کردن تهاجم ساس ها است. زیرا تا زمانی که در خانه تان میزبان ساس های زنده هستید، این بو نیز نیز به همراه آنان باقی خواهد بود.

به محض از بین بردن ساس ها، دومین گام برای رهایی از بوی زننده این حشرات، یافتن و دفع باقیمانده ساس های مرده یا فضولات این آفات است. این کار ممکن است مشکل باشد؛ چرا که ساس ها تمایل دارند داخل درزهای ساختمان ها و مبلمان و امثال آن مخفی شوند. همچنین، باید تمامی آیتم هایی را که در تماس با ساس ها بوده اند، بشویید یا حتی در صورت لزوم دور بیندازید.

در ادامه چند راهکاری که می تواند برای از بین بردن بوی ساس ها کمک کننده باشد، ارائه شده است.

۱ . از بین بردن کلونی ساس ها و شستن رختخواب

تلاش برای رفع بوی ساس ها بدون از بین بردن خود این آفات، کار بیهوده ای است. اما این که بخواهید در حین مبارزه با ساس ها و تلاش برای ریشه کن سازی شان، بوی ناشی از آنان را تا حد ممکن به حداقل برسانید، کاملاً منطقی و قابل درک است.
بهترین کار این است که رختخواب ها و سایر پارچه های نزدیک کلنی را بشویید. البته قبل از انجام این کار نیز بایستی محل اختفای ساس ها را پیدا کنید، که به احتمال زیاد تا قبل از این مرحله، با ردگیری و دنبال نمودن بوی تند و زننده ساس ها مکان آنان را تشخیص داده اید.

 

۲ . نظافت و جارو زدن

جارو زدن نیز اغلب تا حدی برای از بین بردن بوی ساس مفید است. زیرا همان طور که گفتیم، اجساد و پوسته های در حال فساد ساس ها از خود بویی متصاعد می کنند. در نتیجه با از بین بردن این بقایا به کمک جارو، می توانید تا حد زیادی از شر بوی بد ساس ها خلاص شوید.

۳ . از بین بردن بوی ساس  با استفاده از سرکه و جوش شیرین

سرکه به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده ای که دارد، می تواند به از بین بردن بوی ساس ها کمک کند. برای از بین بردن بوی ساس با استفاده از سرکه، می توانید اطراف ناحیه کلونی را سرکه بپاشید و یا چندین کاسه پر از سرکه در گوشه و کنار اتاق و خانه قرار دهید تا بوی بد ساس ها را جذب کند. ریختن جوش شیرین بر روی فرش و یا سایر نواحی تجمع  ساس ها نیز، روشی ساده اما کارساز برای از بین بردن بوی بد ساس است.

برای این که به صورت کامل از ساس ها و بوی آن ها نجات یابید، بهترین راهکار استفاده از سم بدباگ اوت است. این سم به شکلی مؤثر برای همیشه شما را از شر این آفات مزاحم نجات می دهد.

نظر خود را بنویسید

  1. dr.khafan

    ahhhhhhhhhhhhhhh
    halam beham khord

معرفی ساس
حشره ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک به […]

ریشه کن کردن ساس در مرغداری
ریشه کن کردن ساس در مرغداری

مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب…

ساس ها چه مدت بدون خون زنده می مانند
ساس چه مدت بدون خون زنده می ماند؟

ساس ها آفاتی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. متاسفانه، عدم دسترسی ساس ها به خون، باعث مرگ سریع آن ها نمی شود؛ بلکه در این حالت به خواب زمستانی می روند و تا ۱۸ ماه می توانند بدون…