ساس ها چه مدت می توانند در لباس ها زندگی کنند؟

انتقال ساس از طریق لباس یکی از رایجترین راه های شیوع ساس تختخوابی می باشد.
اکنون ممکن است این سوال پیش بیاید که ساس چه مدت در لباس زنده می ماند؟

معمولاً ساس بالغ باید هر ۵ الی ۱۰ روز یکبار تغذیه کند، اگرچه گرسنگی برای این آفات چندان کشنده نیست.

ساس ها مقاومت بالایی به گرسنگی دارند و این امر سبب می‌شود بتوانند حداقل ۲ الی ۳ ماه، بدون تغذیه زنده بمانند.
تحمل این حشرات در برابر گرسنگی به این جا ختم نمی شود. از آنجایی که با کاهش دما متابولیسم نیز کاهش می یابد، در دماهای پایین، ساس ها حتی می توانند یک سال بدون خوردن خون دوام بیاورند.

در نتیجه احتمال اینکه این آفات به مدت طولانی در لوازم شخصی زنده بمانند یا اینکه انتقال ساس از طریق لباس ها صورت بگیرد بسیار بالاست.

زمان فعالیت ساس ها

مهمترین عامل تعیین کننده زمان فعالیت ساس ها، تغذیه است.
این حشرات در هر زمانی از طول روز می توانند تغذیه کنند، فقط کافی است گرسنه باشند. با این وجود ساس ها یک ساعت قبل از طلوع آفتاب، بیشترین میزان فعالیت را دارند.
چراکه در ساعات اولیه از روز، میزبانانشان کمترین میزان تحرک را دارند.

دمای مناسب برای فعالیت ساس ها

بر خلاف آفات دیگری از جمله کنه و یا شپش، ساس ها محیط گرم را دوست ندارند.
دمای بدن انسان برای ساس ها بسیار بالا است؛ بنابراین پس از مکیدن خون بدن میزبان، که حدود ۵ دقیقه طول می کشد، ساس ها در لباس و بدن فرد باقی نمی مانند بلکه به مخفیگاه های خود باز می گردند.

چرا ساس ها به روی بدن انسان زندگی نمی کنند؟

همان طور که گفته شد دمای بالای بدن انسان ها و همچنین تحرک زیاد آن ها سبب می شود، ساس ها نتوانند مدت طولانی بر روی بدن انسان باقی بمانند.
حشره ساس، ابزاری برای چسبیدن به بدن انسان ندارد.
بنابراین احتمال دارد با هر حرکتی ساس از روی بدن یا لباس های ما جدا شود و به زمین بیفتد.

<<مراقب سبد لباس‌های چرک باشید، زیرا ممکن است در گوشه و کنار این سبدها یکی از راه های انتقال ساس هستند>>

راه های ورود ساس به خانه

برای ورود ساس به خانه، راه های مختلفی وجود دارد.
شایعترین راه هایی که ساس ها از طریق آن به خانه ها راه می یابد، عبارتند از؛

 • انتقال ساس از طریق لباس
 • مکان های عمومی
 • هتل
 • مسافرخانه
 • سوءیت های مبله
 •  کیف
 • کوله پشتی
 • کیف پول
 • چمدان
 • ساک
 • خرید تشک و تخت خواب دست دوم
 • خرید مبلمان دست دوم
 • لباس های دست دوم
 • و مانند آن.

اما انتقال ساس از طریق لباس یکی از رایجترین راه های ورود این آفات به محیط زندگی انسان ها است.
در اغلب موارد، این حشرات کوچک خود را به لباس هایتان می چسبانند و از این طریق بدون اینکه خبردار شوید به خانه هایتان نفوذ می کنند.

راه های انتقال ساس از طریق لباس

 

” برخلاف آفاتی چون شپش، ساس ها نیازی به چسبیدن مداوم به بدن یا لباس میزبان خود ندارند. این حشرات مزاحم، می توانند بسته به شرایط آب و هوایی، بین ۳ ماه تا یک سال بدون دسترسی به خون زنده بمانند.
استفاده از ماشین لباسشویی و ماشین خشک کن در درجه حرارت های بالا، می تواند روشی کمکی برای از بین بردن ساس ها باشد. “

آیا لباسشویی سبب انتقال ساس از طریق لباس می‌شود؟

برای پاسخ به این سؤال که ” آیا ماشین لباسشویی می تواند سبب انتقال ساس از طریق لباس شود؟ “؛ اول از همه باید بدانید که اگر لباس هایتان را در دمای بسیار بالا بشویید یا خشک کنید، ریسک انتقال ساس از طریق ماشین لباسشویی یا خشکشویی را به حداقل می رسانید. طبق نظر متخصصین اصولاً هر چیزی که به مدت نیم ساعت در معرض گرم ترین درجه ی ماشین خشک کن قرار بگیرد؛ از وجود ساس‌ها پاک می‎ شود. البته در صورتی که، ماشین بیش از حد پر نشده باشد. شستن لباس ها در ماشین لباسشویی با دماهای بالا نیز، به احتمال زیاد همین اثر را دارد.

توجه داشته باشید:

برخی از حشرات و تخم های آن ها نسبت به شستشو با آب سرد بسیار مقاوم هستند و می توانند از آن جان سالم به در ببرند! شپش نیز مانند ساس، از این دسته حشرات است.

به همین دلیل هیچ وقت لباس های خود را با لباس های فرد مبتلا به ساس، در یک ماشین لباسشویی مشترک آن هم با آب سرد نشویید. زیرا در حین شست و شو، ساس ها می توانند از لباس های آلوده، به لباس های شما منتقل شوند. برای از بین بردن این احتمال، در درجه اول سعی کنید لباس ها را در بالاترین درجه ممکن بشویید و دوم این که اگر برای شستن برخی از لباس ها، مجبور به استفاده از آب سرد هستید؛ حتماً از بالاترین درجه ماشین خشک کن برای خشک کردن آن ها استفاده کنید، نه از بند رخت و جریان عادی هوا.

<< ساس ها از جمله مقاوم ترین حشرات نسبت به گرسنگی هستند. این آفات حتی می توانند یک سال بدون تغذیه زنده بمانند. >>

مکان هایی با احتمال بالای انتقال ساس از طریق لباس:

بنا به نظر متخصصین، مهمترین مکان هایی که احتمال انتقال ساس ها از طریق لباس را افزایش می دهند عبارتند از، سبد لباس های چرک و نیز قفسه ها، کشوها و کمدهایی که لباس ها در آن در کنار یکدیگر، روی هم یا نزدیک به هم قرار داده می شوند. مخصوصاً در صورتی که جنس این موارد (سبدها، قفسه ها و …) پارچه ای یا برزنتی باشد، ریسک انتقال ساس نیز چندین برابر می شود.

سبد لباس های چرک، یکی از راه های انتقال ساس

 

در صورتی که خانه و محل زندگی شما با وجود انجام تمام مراقبت هایی که ذکر شد، مورد تهاجم ساس ها قرار گرفت. برای خلاصی کامل از شر ساس ها و ریشه ‎کن ‎کردن قطعی آن ها، همچنین برای مسدود کردن راه های انتقال حشره ساس باید تمام خانه را سم پاشی کنید تا مجبور به تکرار فرآیند طاقت فرسای شستشوی لباس ها و ملافه ها نشوید. پیشنهاد ما به شما سم فوق العاده بدباگ اوت، است. این سم، ساس ها را در یک چشم بر هم زدن از زندگیتان پاک می کند.

 

نظر خود را بنویسید

 1. حمید

  سلام من یه هفته هست هر روز سمپاشی میکنم هنوز,ریشه کن نشده چیکار کنم ریشه کن بشه

  1. 09305940350

   زنگ بزنید سم پاش بیاد سم گازبزنه منم زدم نشد سم پاش آوردم ریشه کن شدن لامصبا

دفع موفق ساس
دفع موفق ساس چه موقع اتفاق می افتد؟

چگونه بفهمیم که در دفع ساس موفق عمل کرده ایم؟ اگر اخیراً در منزل یا محل کار خود برای دفع ساس‌ها سمپاشی کرده‌اید ممکن است از خود بپرسید که آیا این پروسه درمان موفقیت‌ آمیز بوده است یا خیر؟ عوامل متعددی در موفقیت هر درمان در حوزه مبارزه با حشرات وجود دارد. اما دفع موفق […]

خواب زمستانی ساس
آیا ساس ها به خواب زمستانی می روند؟

خواب زمستانی ساس حقیقت دارد؟ ساس ها انگل هایی پنهان هستند (که بیرون از میزبان خود زندگی می کنند). آنها شبانه به میزبان خود حمله می کنند. به همین دلیل به دام انداختن آنها بسیار دشوار است. اما با مشاهده رفتار ساس ها برای برخی افراد این سوال پیش می آید که آیا سرما بر […]

چگونگی دفع ساس با سرما
چگونگی دفع ساس با سرما

آیا دفع ساس ها با سرما امکان پذیر است؟ آیا ساس ها با سرما از بین می روند؟ در این مقاله حقایقی درباره یخ زدن ساس ها و دفع ساس با سرما وجود دارد. خلاص شدن از موجوداتی که باعث آزار ما می شوند در طبیعت ماست. در بین این موجودات، ساس ها در بالای […]

ساس گزیدگی در انسان
ساس گزیدگی در کجای بدن اتفاق می افتد؟

ساس ها کدام اعضا بدن را بیشتر می گزند؟ در بسیاری از موارد تشخیص نیش حشرات و تفاوت آن ها از یکدیگر، به دلیل شباهت بسیار آن ها به یکدیگر کار آسانی نخواهد بود و تا به دست آوردن سایر نشانه ها و علائم نمی توان متوجه شد که چه حشره ای فرد را نیش […]

ریشه کن کردن ساس در مرغداری
ریشه کن کردن ساس در مرغداری

مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب…

سفارش سم از طریق: