شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

ساس ها چه مدت می توانند در لباسها زندگی کنند؟

در شرایط عادی یک ساس بالغ نیاز دارد هر ۵ الی ۱۰ روز تغذیه کند. اما این به این معنا نیست که گرسنگی باعث مرگ این آفات می شود.

ساس ها مقاومت بالایی به گرسنگی دارند و این امر آن ها را  قادر می سازد، بتوانند بین ۲ الی ۳ ماه، بدون خوردن خون زنده بمانند. اما باید گفت، تحمل این حشرات در برابر گرسنگی به این جا ختم نمی شود. از آنجایی که با کاهش دما متابولیسم نیز کاهش می یابد، در دماهای پایین، ساس ها حتی می توانند یک سال بدون خوردن خون دوام بیاورند.

زمان فعالیت ساس ها

مهمترین عامل تعیین کننده زمان فعالیت ساس ها، تغذیه است. این حشرات در هر زمانی از طول روز می توانند تغذیه کنند، فقط کافی است گرسنه باشند. اما به طور کلی ساس ها یک ساعت قبل از طلوع آفتاب، بیشترین میزان فعالیت را دارند.

دمای مناسب برای فعالیت ساس ها

بر خلاف آفات دیگری از جمله کنه و یا شپش، ساس ها محیط گرم را دوست ندارند. دمای بدن انسان برای ساس ها بسیار بالا است؛ بنابراین پس از مکیدن خون بدن میزبان، که حدود ۵ دقیقه طول می کشد، ساس ها به مخفیگاه های خود باز می گردند و بر روی بدن میزبان باقی نمی مانند.

چرا ساس ها به روی بدن انسان زندگی نمی کنند؟

همان طور که گفته شد دمای بالای بدن انسان ها و همچنین تحرک زیاد آن ها سبب می شود، ساس ها نتوانند مدت طولانی بر روی بدن انسان باقی بمانند. زیرا این احتمال که با هر حرکتی ساس از روی بدن یا لباس های ما جدا شود، بسیار قوی است.

<< مراقب سبد لباس های چرک باشید، زیرا همیشه ممکن است در گوشه و کنار این سبد ها چند تایی ساس در کمین شما باشند >>

راه های ورود ساس به خانه

برای ورود ساس به خانه، راه های مختلفی وجود دارد. اما شایعترین راه هایی که ساس می تواند از طریق آن ها به خانه تان راه یابد، عبارتند از؛  کیف و کوله پشتی، کیف پول، چمدان، ساک، تشک یا مبلمان دست دوم و مانند آن. اما در برخی موارد نیز ممکن است این حشرات کوچک به لباس هایتان بچسبند و از این طریق به خانه تان نفوذ کنند.

” برخلاف آفاتی چون شپش، ساس ها نیازی به چسبیدن مداوم به بدن یا لباس میزبان خود ندارند. این حشرات مزاحم، می توانند بسته به شرایط آب و هوایی، بین ۳ ماه تا یک سال بدون دسترسی به خون زنده بمانند. استفاده از ماشین لباسشویی و ماشین خشک کن در درجه حرارت های بالا، می تواند روشی کمکی برای از بین بردن ساس ها باشد. “

آیا ماشین لباسشویی یا خشکشویی مشترک می تواند سبب انتقال ساس ها شود؟

برای پاسخ به این سؤال که ” آیا خشکشویی می تواند سبب انتقال ساس شود؟ “؛ اول از همه باید بدانید که اگر لباس هایتان را در دمای بسیار بالا بشویید یا خشک کنید، ریسک ابتلا به ساس از طریق ماشین لباسشویی یا خشکشویی مشترک را به حداقل می رسانید.

طبق نظر متخصصین اصولاً هر چیزی که به مدت نیم ساعت در معرض گرم ترین درجه ی ماشین خشک کن قرار بگیرد؛ از وجود ساس ها پاک می‎ شود. البته در صورتی که، ماشین بیش از حد پر نشده باشد. شستن لباس ها در ماشین لباسشویی با دماهای بالا نیز، به احتمال زیاد همین اثر را دارد.

توجه داشته باشید که برخی از حشرات و تخم های آن ها نسبت به شستشو با آب سرد بسیار مقاوم هستند و می توانند از آن جان سالم به در ببرند! شپش نیز مانند ساس، از این دسته حشرات است.

به همین دلیل هیچ وقت لباس های خود را با لباس های فرد مبتلا به ساس، در یک ماشین لباسشویی مشترک آن هم با آب سرد نشویید. زیرا در حین شست و شو، ساس ها می توانند از لباس های آلوده، به لباس های شما منتقل شوند.
برای از بین بردن این احتمال، در درجه اول سعی کنید لباس ها را در بالاترین درجه ممکن بشویید و دوم این که اگر برای شستن برخی از لباس ها، مجبور به استفاده از آب سرد هستید؛ حتماً از بالاترین درجه ماشین خشک کن برای خشک کردن آن ها استفاده کنید، نه از بند رخت و جریان عادی هوا.

<< ساس ها از جمله مقاوم ترین حشرات نسبت به گرسنگی هستند. این آفات حتی می توانند یک سال بدون تغذیه زنده بمانند. >>

مکان هایی با احتمال بالای آلوده شدن لباس به ساس:

بنا به نظر متخصصین، مهمترین مکان هایی که احتمال انتقال ساس ها از طریق لباس را افزایش می دهند عبارتند از، سبد لباس های چرک و نیز قفسه ها، کشوها و کمدهایی که لباس ها در آن در کنار یکدیگر، روی هم یا نزدیک به هم قرار داده می شوند. مخصوصاً در صورتی که جنس این موارد (سبدها، قفسه ها و …) پارچه ای یا برزنتی باشد، ریسک انتقال ساس نیز چندین برابر می شود.

 

در صورتی که خانه و محل زندگی شما با وجود انجام تمام مراقبت هایی که ذکر شد، مورد تهاجم ساس ها قرار گرفت. برای خلاصی کامل از شر ساس ها و ریشه ‎کن ‎کردن قطعی آن ها، باید تمام خانه را سم پاشی کنید تا مجبور به تکرار فرآیند طاقت فرسای شستشوی لباس ها و ملافه ها نشوید. پیشنهاد ما به شما سم فوق العاده بدباگ اوت، است. این سم، ساس ها را در یک چشم بر هم زدن از زندگیتان پاک می کند.

 

نظر خود را بنویسید

  1. راضیه

    این سمو میشه برای لباسامونم استفاده کرد؟یعنی لباساروخراب نمیکنه؟

معرفی ساس
حشره ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک به […]

ریشه کن کردن ساس در مرغداری
ریشه کن کردن ساس در مرغداری

مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب…

ساس ها چه مدت بدون خون زنده می مانند
ساس چه مدت بدون خون زنده می ماند؟

ساس ها آفاتی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. متاسفانه، عدم دسترسی ساس ها به خون، باعث مرگ سریع آن ها نمی شود؛ بلکه در این حالت به خواب زمستانی می روند و تا ۱۸ ماه می توانند بدون…

همه چیز در مورد بوی ساس ها
همه چیز در مورد بوی ساس ها

بوی بد ساس ها ممکن است ناشی از فرومون های دفاعی آن ها باشد، یا این که از اجساد و بقایای در حال فساد آن ها متساعد شود؛ اما در هر صورت گام اصلی برای از بین بردن این بو…