رفتن به محتوای اصلی

رفتار و عادات ساس ها

علاوه بر شکل ظاهری ساس که می توان در رفع سریع آفات در خانه از آن استفاده کرد شناخت رفتار، یعنی تغذیه و تولید مثل آفات نیز تاثیر بسزایی در اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان آن ها دارد. حتی امروزه، از رفتار شناسی برای کنترل جمعیت آفاتی چون موش نیز، استفاده می شود. در این مقاله به بررسی دقیق تغذیه و تولید مثل ساس خواهیم پرداخت.

_ تغذیه

اینگونه به نظر می رسد که ساس ها بیشتر ترجیح می دهند از خون انسان تغذیه کنند اما از سایر پستانداران و پرندگان نیز تغذیه می کنند. ساس ها جهت تغذیه از خون میزبان خود، به راحتی حدود ۱.۵ الی ۶ متر از مخفیگاه های تثبیت شده شان دور می شوند.

اگرچه آنان اساساً شب هنگام فعال هستند اما در صورت گرسنه بودن در روشنایی کامل روز نیز در جستجوی میزبانانشان خواهند بود. تغذیه ساس ها می تواند ۳ الی ۱۲ دقیقه به طول بیانجامد که منجر به تغییر رنگ و اندازه در ساس خواهد شد.

<< ساس ها بیشتر ترجیح می دهند از خون انسان تغذیه کنند >>

لکه های به رنگ آهن زنگ زده یا قیری رنگ بر روی ملافه ها یا در مکان های اختفای ساس ها به دلیل آن است که در بیست درصد موارد، ساس های بالغ و حتی گاهی ساس های نابالغ، هنگامی که هنوز در حال غذا خوردن هستند، بقایای خون، که قبلاً مورد تغذیه قرار داده اند، را دفع می کنند.

آیا ساس ها می توانند از روی لباس پوست را مورد گزش قرار دهند؟

جواب کوتاه به این سؤال “نه” است. بخش های دهانی ساس به اندازه ای بلند نیستند که بتوانند از روی اغلب لباس ها پوست را بگزند. زیرا ساس ها جهت مکیدن خون فقط نیازمند دسترسی به رگ های خونی نزدیک پوست هستند و به همین دلیل نیازی به بخش های دهانی بلند ندارند.

در منابع و مقالات بسیاری توصیه گردیده جهت پیشگیری از گزش ساس، قبل از خواب لباس های بلندی که به طور کامل بدن، پاها و بازوها را تحت پوشش قرار می دهند بپوشید؛ زیرا ساس ها قادر به گزیدن پوست از روی لباس نیستند.

گاهی این طور به نظر می رسد که ساس ها حتی پوستی را که در بیرون و در معرض این حشرات قرار نداشته را نیز گزیده اند و این می تواند کمی گیج کننده باشد. بسیاری از گزارش ها حاکی از آن است که جای گزش ساس ها، زیر لباس بوده است. اما واقعیت این است که این حشرات قادر به گزش از روی لباس نمی باشند. آن ها به سادگی زیر لباس ها خزیده و سپس پوست را نیش می زنند.

پوشیدن لباس های بلند نمی تواند شما را صد در صد از گزش این آفات مصون نگه دارد. از طرفی ساس ها به گزیدن صورت و گردن نیز بسیار علاقه دارند. در واقع طبق گزارشات این نواحی یکی از شایع ترین نقاط گزش ساس ها هستند.

گزش ساس دردی به همراه نداشته و از طرفی ممکن است ساعت ها و یا روزها طول بکشد تا مشخصات ظاهری محل نیش خود را بر روی پوست نشان دهند. به همین دلیل ممکن است جای گزش ساس را در زیر لباس آستین بلندتان مشاهده نمایید در حالی که شاید یک یا دو شب قبل وقتی که لباس آستین کوتاه به تن داشتید توسط این آفات گزیده شده اید اما جای گزش خود را یک یا دو شب بعد نشان داده است.

اگر در نواحی زیر لباس های بلندتان (شلوار یا بلوز آستین بلند) مدام دچار گزیدگی می شوید این می تواند نشانه ای از گزش سایر حشرات چون پشه ها و یا حتی گال باشد.

” درک و فهم عادات و رفتار ساس ها (نحوه تغذیه، زندگی، تکثیر و تولید مثل ساس) به شما کمک خواهد نمود که قبل از گسترده تر و پیشرفته تر شدن تهاجم ساس ها، این آفات را تشخیص داده، بعلاوه پس از رفع کامل ساس در خانه، بر حضور و وجود این آفات بازبینی و نظارت داشته باشید. “

 _ جفت گیری و تولید مثل ساس ها

ساس ها برای آنکه از یک مرحله به مرحله دیگری از زندگی شش مرحله ای خود برسند، حداقل نیاز به یک وعده خون دارند. ساس ها در هر مرحله از زندگی خود پوست اندازی هم می کنند.

جهت تداوم جفت گیری و تولید تخم در ساس، هر دو جنس نر و ماده حداقل بایستی هر ۱۴ روز، یک بار، غذا بخورند.

هر ماده می تواند هر روز، ۱ الی ۳ تخم و در طول زندگی خود ۲۰۰ الی ۵۰۰ تخم بگذارد، طول زندگی ساس ۶ الی ۱۲ ماه بوده اما می تواند طولانی تر هم باشد!

اگر می خواهید ساس ها زندگی طولانی مدتی نداشته باشند تا در آن موفق به تولید مثل بیشتر نشوند باید آن ها را ریشه کن کنید. پس استفاده از سموم قوی نظیر سم قوی بدباگ اوت را به شما توصیه می کنیم.

 

 

 

یک نظر برای این نوشته موجود است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا