رفتن به محتوای اصلی

ریشه کن کردن ساس در مرغداری

وجود ساس ها در سالن ها و تجهیزات پرورش ماکیان تأثیرات منفی بر روی سلامت، آسایش و تولیدات طیور و پرندگان دارد. در این مقاله برآنیم تا درباره تأثیرات و عوارض ساس ها بر روی طیور و روش کنترل این آفات در سالن های پرورش پرندگان بحث نماییم.

 ساس ها چگونه طیور را تحت تأثیر قرار می دهند؟

به دلیل وجود تعداد زیاد پرندگان در سالن های مرغداری و استرس ناشی از آن، تهاجمات سنگین و پرجمعیت ساس ها به این محیط می تواند سبب ریزش شدید پر طیور، جراحات سینه و پاها و حتی آنمی یا کم خونی (در موارد تهاجم شدید ساس ها) و … گردد. در نتیجه ممکن است تولیدات مرغداری کاهش یافته، مقدار مصرف غذا توسط طیور افزایش یابد و بر روی تخم پرندگان لکه هایی ناشی از فضولات ساس ها مشاهده گردد که این نیز بطور بالقوه ارزش تخم ها و همچنین میزان سوددهی طیور را کاهش می دهد.

نکته: ساس ها به تخم ها و گوشت طیور بطور مستقیم آسیب نمی زنند. هرچند ممکن است عوارض و آسیب های غیرمستقیمی، به عنوان مثال کم خونی در طیور، وجود داشته باشند. ساس ها برخلاف کنه همواره به بدن حیوانات نمی چسبند. آنان فقط چند دقیقه از خون تغذیه نموده و سپس به پناهگاه های خود می روند.

                                  ____________________________________________________________________

چگونه می توانیم ساس ها را در سالن های پرورش طیور نابود کنیم؟

یک. به هیچ عنوان جعبه ها، بطری ها و هر آیتم دیگر را از سالنی که آلوده به ساس است به یک سالن دیگر منتقل ننمایید. لازم است هر بار پس از اتمام کار در یک سالن تحت تهاجم ساس ها، لباس ها و چکمه هایتان را تعویض نموده و سپس به مکان ها و سالن‎های دیگر بروید.

دو. تمامی سالن ها را در آن واحد با استفاده از سموم ساس کش قوی و مطمئن سمپاشی و تیمار کنید. به هنگام استفاده از این سموم حتماً راهنمای روی برچسب محصول را یک به یک دنبال کنید. حتماً جعبه های لانه طیور شامل گوشه ها، تمامی درزها، شکاف ها و مکان های اختفای ساس ها را نیز سمپاشی و تیمار کنید. ساس‎ها در بیرون و جلوی چشم نیستند آنان داخل ترک ها و شکاف ها پنهان می شوند و به همین دلیل لازم است این مکان ها به طور کامل سمپاشی شوند. از آنجائیکه تخم های ساس مقاوم بوده و احتمال اینکه در طول مدت سمپاشی بطور کامل از بین نرفته باشند وجود دارد به همین دلیل احتمالاً نیاز به سمپاشی مجدد پس از گذشت حدود ۲ هفته خواهد بود.

نکته : لزوم یا عدم لزوم سمپاشی به نوع سم ضد ساس مورد استفاده نیز بستگی دارد. جهت دریافت دستورالعمل های دقیق به برچسب روی سم ساس کش مراجعه نمایید.

سه. گرما نیز می تواند جهت از بین بردن ساس ها در سالن مرغداری مورد استفاده قرار گیرد، البته پس از تخلیه سالن از پرندگان و ماکیان. گرمادهی پایدار سالن ها تا ۵۵ درجه سانتیگراد به مدت چند ساعت، می تواند تمامی ساس ها و تخم های آنان را از بین ببرد. برای انجام این کار بایستی با شرکت های تخصصی کنترل آفات تماس بگیرید و سؤال کنید که آیا از تجهیزات گرمایی و نیز مهارت و تخصص لازم برای انجام این کار برخوردار هستند یا نه. در صورت استفاده از روش گرمادهی بهتر است از سموم ساس کش (با خواص و آثار) ماندگار در خارج از ساختمان به عنوان یک سم محیطی استفاده نمایید تا هر ساسی که قصد فرار دارد را از پای در آورد.

                                  ____________________________________________________________________

چگونه از انتشار ساس ها از سالن های مرغداری به خانه جلوگیری کنیم؟

دور نگه داشتن ساس ها از خانه و محل زندگیتان می تواند کاری پر اضطراب باشد؛ به ویژه اگر زیاد به مسافرت می روید، رفت و آمد مهمان به خانه تان زیاد است، یا اینکه محل کارتان آلوده به ساس ها است. ساس ها می توانند بر روی یا در داخل تمامی انواع آیتم‎ها به خانه تان راه یابند وسایلی چون مبلمان دست دوم، آیتم هایی که از فروشگاه های وسایل دست دوم خریداری می شوند و … به همین دلیل لازم است قبل از وارد ساختن این اشیاء به خانه تان آنان را به طور کامل از هر نوع حشره و تخم حشرات و آثار آنان پاکسازی و ضدعفونی نمایید. کیف پول ها، کیف ها، جعبه ها و هر چیز دیگری که داخل یک سالن مرغداری آلوده به ساس قرار داده شده اند، هرچند کوتاه مدت، می توانند به راحتی آلوده به ساس شده و به خانه تان آورده شوند.

پس از اتمام کارتان در یک سالن مرغداری آلوده به ساس، حتماً لباس هایتان را تعویض نموده آنان را در آب داغ بشویید و سپس در دمای داغ خشک کن، خشک نمایید. یا اینکه می توانید البسه را بطور مستقیم داخل خشک کن قرار داده و آنان را در دمای داغ خشک کنید. هر آیتمی که از سالن مرغداری به خانه آورده می شود بایستی (قبل از وارد ساختن آن آیتم ها به منزل) به طور کامل از لحاظ وجود ساس ها و هر نوع علائمی از آنان بررسی شوند.

در صورت یافتن ساس ها یا اگر به وجود این آفات در خانه تان مشکوک هستید، سریعاً با مراکز تخصصی کنترل آفات جهت دریافت مشاوره و همچنین خرید سموم ساس کش قوی و استاندارد تماس حاصل نموده و در اسرع زمان خانه را تحت سمپاشی قرار دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا