رفتن به محتوای اصلی

ریشه کنی ساس و تخم ساس

ساس ها از سالیان دور و دراز وجود داشته و نقاط بسیاری را در سراسر جهان آلوده ساخته اند. این حشرات می توانند به راحتی از طریق لباس ها، مبلمان و اثاثیه، چمدان، رختخواب و … انتشار و سرایت یافته و مکان های مختلف را آلوده سازند.

تهاجم ساس ها به یک منطقه یا مکان هیچ ارتباطی با تمیزی و نظافت نداشته و علاوه بر مکان های عمومی چون اداره جات، فروشگاه‎ها، باشگاه ها، متروها و … حتی در تمیزترین خانه ها و هتل ها نیز یافت می شوند.  این آفات، حشرات کوچک، بیضی شکل، مایل به قهوه ای و فاقد قدرت پرواز و به اندازه یک دانه سیب هستند که از خون انسانها و همچنین حیوانات تغذیه می کنند.

ساس ها تحت دمای مناسب و منابع غذایی کافی می توانند بیش از ۳۰۰ روز زنده بمانند. ساس های ماده روزانه ۱ الی ۵ تخم می‎گذارند که این تعداد در مجموع به ۲۰۰ الی ۵۰۰ تخم در طول زندگیشان می رسد. جهت توقف تهاجم و ریشه کنی آن لازم است علاوه بر خود ساس ها، تخم هایشان را نیز بطور کامل از بین ببرید.

کنترل ساس ها و تخم آنان

اولین گام جهت ریشه کن سازی تهاجم ساس ها، نظافت کامل تمامی مناطق آلوده شده توسط این حشرات و تخم های آنان است. به محض مشاهده ساس ها یا تخم های آنان، می توانید بر رویشان الکل سفید اسپری نموده و بطور موقت از شرشان خلاص شوید. همچنین لازم است در اسرع وقت با کارشناسان و یا سایت های معتبر کنترل آفات تماس گرفته و از آنان مشورت بخواهید.

می توانید کنترل ساس ها را با نظافت رختخواب، البسه، ملافه ها، رومیزی ها، پرده ها، فرش ها و امثال آن شروع کنید. آیتم های مذکور را با صابون و آب داغ شسته و سپس در بالاترین درجه دمای ممکن برای پارچه مورد نظر داخل خشک کن حدوداً به مدت ۳۰ دقیقه خشک کنید. آیتم هایی که قابل شستشو نمی باشند را داخل کیسه های پلاستیکی قرار داده و چند روز مقابل آفتاب داغ رها نمایید تا ساس ها و تخم هایشان از بین بروند.

بالعکس اگر در فصل زمستان با تهاجم ساس‎ها مواجه شده‎اید می‎توانید از دماهای انجماد جهت نابودسازی این حشرات و تخم هایشان استفاده کنید. آیتم ها و وسایل آلوده به ساس را که قابل شستشو نمی باشند داخل کیسه های پلاستیکی گذاشته در جایی دور از آفتاب در حیاط قرار دهید تا ساس ها و تخم‎هایشان در دمای انجماد محیط بیرون از بین بروند.

به این نکته نیز توجه نمایید که دفع ساس ها با استفاده از دماهای سرد در مقایسه با دفع آنان با استفاده از دماهای داغ (زیر آفتاب) زمان بیشتری را می طلبد.

در گام بعدی تشک ها و خوشخواب ها و نیز فرش ها و قالیچه ها را با یک برس بسابید تا ساس ها و تخم هایشان قبل از مرحله جاروکشی دفع شوند.

پس از سابیدن، جارو نمودن مرتب و منظم این آیتم ها و همچنین سایر مناطق آلوده به ساس ها، به دفع این آفات و تخم هایشان کمک می کند. پس از جاروکشی حتماً کیسه جاروبرقی را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده درب کیسه را محکم گره زده و داخل یک سطل زباله بیرون از خانه بیاندازید. در صورت آلوده شدن تشک و خوشخواب به ساس ها محتملاً بهترین کار از بین بردن آنان و خرید تشک یا خوشخواب نو می باشد.

گام بعدی این است که شکاف ها و ترک های خانه را با گچ پوشانده و کاغذ دیواری های شل و یا کنده شده را بچسبانید تا ساس ها نتوانند به آن مکان ها پناه ببرند.

یکی از راهکارهای خوب جهت مبارزه با ساس ها استفاده از خاک دیاتومه می باشد. لایه نازکی از این پودر را در اطراف مناطقی که می‎دانید ساس ها مخفی شده اند و یا مشکوک به اختفای این آفات هستید بریزید. به آرامی پودر را بر روی فرش، قالیچه و امثال آن بمالید تا خاک دیاتومه به اعماق آنان نفوذ کند.  وقتی ساس ها از روی این پودر عبور می کنند سریعاً دهیدراته شده و در عرض چند ساعت نابود می شوند.

نابودسازی کامل ساس ها و تخم ساس

با اینکه گام های مذکور در بخش فوق می توانند در جلوگیری از افزایش جمعیت ساس ها و حاد شدن تهاجم مؤثر واقع گردند اما حقیقت این است که جهت ریشه کن سازی سریع و مطمئن این آفات و بویژه تخم های آنان که می توانند پس از هچ کردن، منبع و منشأ تهاجم های بیشتری باشند، مجبور به استفاده از سموم ساس کش قوی و مطمئن – در کنار راهکارهای دیگر – خواهید بود. هرچند به دلیل مواد شیمیایی مضر و سمی موجود در این سموم لازم است به هنگام استفاده از آنان نهایت دقت و احتیاط را به کار برید. بهترین کار استفاده از سمومی است که جهت استفاده در اتاق خواب و سایر مناطق داخل خانه مناسب می باشند. سموم ساس‎کش مورد استفاده بویژه بایستی جهت استفاده بر روی تشک، خوشخواب، تخت و سایر لوازم و وسایل مربوط به رختخواب مطمئن و بی‎ضرر باشند.

جهت خرید یک سم قوی و مطمئن بایستی با کارشناسان و سایت های معتبر و با تجربه فعال در این زمینه مشورت نمایید. کارشناسان مربوطه می توانند شما را در انتخاب و خرید سم مناسب و مطمئن و نیز در زمینه تشخیص محل اختفای ساس ها و تخم های آنان، همچنین نحوه و زمان صحیح سمپاشی راهنمایی کنند.

قبل از اعمال سم ساس کش مورد نظر بهتر است مناطق آلوده به ساس را از آت و آشغال و زوائد پاکسازی نمایید تا سمپاشی و یافتن محل لانه سازی و تخمگذاری این آفات سریع تر و راحت تر امکان پذیر باشد. در کل مرتب نگه داشتن یک محیط و حذف زوائد، محل‎های اختفای ساس‎ها را به حداقل می رساند.

هشدار!!! قبل از استفاده از سم ضدساس بدباگ اوت لازم است دستورالعمل های روی قوطی را بخوبی مطالعه و مو به مو اجرا نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا