رفتن به محتوای اصلی

معرفی ساس

ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند.

این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان خود دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید در طول روز نیز در اتاق های تاریک به فعالیت و یافتن میزبان مناسب خود می پردازند. هر دو ساس نر و ماده معمولاً از خون انسان ها، خرگوش ها، مایت ها و خفاش ها تغذیه می کنند. این آفات اغلب از طریق تخت و رختخواب، خرید مبلمان دست دوم و مانند آن به خانه ها راه می یابند.

ساس های بالغ حشرات بدون بال و به درازای ۴ الی ۵ میلیمتر بوده، قبل از خوردن غذا (خون) به رنگ زردفام یا قهوه ای و پس از تغذیه کامل از خون به رنگ قهوه ای روشن در می آیند. این حشرات دارای سر کوتاه و پهن، یک جفت شاخک چهاربخشی و خرطوم سه بخشی هستند. ساس ها دارای سه جفت پا در ناحیه قفسه سینه می باشند. شکم این آفات نیز به ۸ بخش مشهود تقسیم شده است.

ساس های ماده حدود ۲ الی ۳ تخم در محل اختفای شان می گذارند. تخم ها به رنگ سفید مایل به زرد و طول حدود ۱ میلیمتر می‎باشند. این تخم ها معمولاً پس از ۸ الی ۱۱ روز هچ می کنند.

ساس های تازه هچ کرده (نمف ها) به رنگ زرد کمرنگ و به مانند ساس های بالغ بوده اما از لحاظ سایز بسیار کوچکتر می باشند. نمف‎ها معمولاً پس از ۵ الی ۸ هفته به بلوغ می‎رسند. ساس های بالغ می توانند ۶ الی ۹ ماه بدون غذا دوام بیاورند. متوسط طول عمر ساس‎ها از چند هفته تا چندین و چند ماه است. تحت شرایط آزمایشگاهی ساس های بالغ تا ۴ سال نیز زنده می مانند!

ساس ها به سرایت و انتقال بیماری به انسانها شناخته نمی شوند اما یک مشکل برای سلامت اجتماعی هستند چرا که به دلیل گزش‎های مکرر شبانه شان می توانند منجر به بیخوابی گردند. همچنین طبق گزارشات تغذیه مکرر ساس ها از خون نوزادان سبب کمبود آهن می‎گردد.

این آفات اغلب در مکان هایی که مردم بسیاری مدام در حال اقامت موقت و جابجایی هستند چون هتل ها، متل ها، مسافرخانه ها، مجتمع های آپارتمانی و مانند آن یافت می‎شوند. هر نوع خانه ای می تواند تحت تهاجم ساس ها قرار بگیرد اما رعایت بهداشت در حد استاندارد می تواند مانع از انتشار سریع و وسیع این حشرات چندشناک در کل یک خانه گردد.

                     _____________________________________________________________________________________________

مکان هایی که ساس ها برای اختفا ترجیح می دهند عبارتند از:

۱. تشک و خوشخواب، بخصوص امتداد درزها و دوخت ها.

۲. رختخواب هایی چون ملافه و پتو.

۳. زیر لبه های شل شده کاغذ دیواری.

۴. مابین فضاهای خالی کف های چوبی، شکاف ها و ترک های روی دیوار.

۵. فرش و مبلمان،  بخصوص درزها و شکاف های آن.

زمانی که موفق شدید ساس ها را پیدا کنید باید راه حلی سریع برای دفع ساس بیابید. ما به شما سم ضد ساس بدباگ اوت را توصیه می کنیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا