شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب کاهش تولید و خسارات سنگین و جبران ناپذیر خواهد شد. روش های کاربردی نظیر جلوگیری از رفت و آمد بدون کنترل بین سالن های آلوده به ساس و سالن ها یا مکان های دیگر از جمله خانه، استفاده از سموم ساس کش و گرما، از گسترش آلودگی ممانعت خواهد کرد. “

وجود ساس ها در سالن ها و تجهیزات پرورش ماکیان تأثیرات منفی بر روی سلامت، آسایش و تولیدات طیور و پرندگان دارد. در این مقاله بر آنیم تا درباره تأثیرات و عوارض ساس ها بر روی طیور و روش کنترل این آفات در سالن های پرورش پرندگان بحث نماییم.

 ساس ها چگونه طیور را تحت تأثیر قرار می دهند؟

به دلیل وجود تعداد زیاد پرندگان در سالن های مرغداری و استرس ناشی از آن، تهاجمات سنگین و پرجمعیت ساس ها به این محیط می تواند سبب ریزش شدید پرهای طیور، جراحات سینه و پا و حتی آنمی یا کم خونی (در موارد تهاجم شدید ساس ها) و … گردد. در نتیجه ممکن است تولیدات مرغداری کاهش یافته، مقدار مصرف غذا توسط طیور افزایش یابد و بر روی تخم پرندگان، لکه هایی ناشی از فضولات ساس ها مشاهده گردد، که این نیز به طور بالقوه ارزش تخم ها و همچنین میزان سوددهی طیور را کاهش می دهد.

 

ریزش شدید پر در پرندگان از طریق ساس

نکته: ساس ها به تخم ها و گوشت طیور، به طور مستقیم آسیب نمی زنند؛ هرچند ممکن است عوارض و آسیب های غیرمستقیمی، به عنوان مثال کم خونی در طیور، ایجاد شود. ساس ها برخلاف کنه ها همواره به بدن حیوانات نمی چسبند؛ آنان فقط چند دقیقه از خون تغذیه نموده و سپس به پناهگاه های خود می روند.

چگونه می توانیم ساس ها را در سالن های پرورش طیور نابود کنیم؟

۱. به هیچ عنوان جعبه ها، بطری ها و هر آیتم دیگر را از سالنی که آلوده به ساس است به یک سالن دیگر منتقل ننمایید. لازم است هر بار پس از اتمام کار در یک سالن تحت تهاجم ساس ها، لباس ها و چکمه هایتان را تعویض نموده و سپس به مکان ها و سالن های دیگر بروید.

۲. تمامی سالن ها را در آن واحد با استفاده از سموم ساس کش قوی و مطمئن، سمپاشی و تیمار کنید. به هنگام استفاده از این سموم، حتماً راهنمای روی برچسب محصول را یک به یک دنبال کنید. حتماً جعبه های لانه طیور شامل گوشه ها، تمامی درزها، شکاف ها و مکان های اختفای ساس ها را نیز سمپاشی و تیمار کنید. ساس ها در بیرون و جلوی چشم نیستند؛ آنان داخل ترک ها و شکاف ها پنهان می شوند و به همین دلیل لازم است این مکان ها به طور کامل سمپاشی شوند. از آنجایی که تخم های ساس مقاوم بوده و احتمال این وجود دارد که در طول مدت سمپاشی به طور کامل از بین نرفته باشند، به همین دلیل احتمالاً نیاز به سمپاشی مجدد پس از گذشت حدود ۲ هفته خواهد بود.

نکته: لزوم یا عدم لزوم سمپاشی، به نوع سم ضد ساس مورد استفاده نیز بستگی دارد. جهت دریافت دستورالعمل های دقیق، به برچسب روی سم ساس کش مراجعه نمایید.

 

سمپاشی سالن مرغداری با سموم ساس کش قوی

<< برای از بین رفتن تخم های ساس، نیاز به سمپاشی مجدد پس از گذشت دو هفته می باشد >>

۳. گرما نیز می تواند جهت از بین بردن ساس ها در سالن مرغداری مورد استفاده قرار گیرد؛ البته پس از تخلیه سالن از پرندگان و ماکیان. گرمادهی پایدار سالن ها تا ۵۵ درجه سانتیگراد به مدت چند ساعت، می تواند تمامی ساس ها و تخم های آنان را از بین ببرد. قبل از انجام این کار باید مطمئن شوید که آیا امکان استفاده از تجهیزات گرمایی و نیز افراد با مهارت و تخصص لازم برای انجام این کار وجود دارد یا نه. در صورت استفاده از روش گرمادهی بهتر است از سموم ساس کش با خواص و آثار ماندگار در خارج از ساختمان به عنوان یک سم محیطی استفاده نمایید تا هر ساسی که قصد فرار دارد را از پای در آورد.

چگونه از انتشار ساس ها از سالن های مرغداری به خانه جلوگیری کنیم؟

دور نگه داشتن ساس ها از خانه و محل زندگیتان می تواند کاری پر اضطراب باشد؛ به ویژه اگر زیاد به مسافرت می روید، رفت و آمد مهمان به خانه تان زیاد است، یا اینکه محل کارتان آلوده به ساس ها است. ساس ها می توانند بر روی یا در داخل تمامی انواع آیتم ها به خانه شما راه یابند؛ وسایلی چون مبلمان دست دوم، آیتم هایی که از فروشگاه های وسایل دست دوم خریداری می شوند و … به همین دلیل لازم است قبل از وارد ساختن این اشیا به خانه آنان را به طور کامل از هر نوع حشره و تخم حشرات و آثار آنان پاکسازی و ضدعفونی نمایید. کیف پول ها، کیف ها، جعبه ها و هر چیز دیگری که هرچند کوتاه مدت، داخل یک سالن مرغداری آلوده به ساس قرار داده شده اند، می توانند به راحتی، آلوده به ساس شده و به خانه آورده شوند.

پس از اتمام کارتان در یک سالن مرغداری آلوده به ساس، حتماً لباس های خود را تعویض نموده، آن ها را در آب داغ بشویید و سپس در دمای داغ خشک کن، خشک نمایید. یا اینکه می توانید البسه را به طور مستقیم داخل خشک کن قرار داده و آن ها را در دمای داغ خشک کنید. هر آیتمی که از سالن مرغداری به خانه آورده می شود بایستی قبل از وارد کردن آن آیتم ها به منزل، به طور کامل از لحاظ وجود ساس ها و هر نوع علائمی از آنان بررسی شوند.

در صورت یافتن ساس ها یا اگر به وجود این آفات در خانه یا مرغداری مشکوک هستید، سریعاً برای دریافت مشاوره و همچنین خرید سم ساس کش قوی و استاندارد بدباگ اوت تماس حاصل نموده و در اسرع زمان خانه را تحت سمپاشی قرار دهید و برای همیشه از شر این آفات راحت شوید.

 

 

نظر خود را بنویسید

 1. اهورا ایران مهر

  سلام روز بخیر .
  بنده می خواهم بدانم برای واحد مرغداری خود سم ساس را از کجا نهیه کنم؟
  آیا نمایندگی در شهرستان فسا دارید؟

 2. کنعانی زاده

  من قبلا مرغداریو سمپاشی کردم اصلا نتیجه ای نداشته کلی هم تولیدمون کم شده
  این محصولی که شما تبلیغ میکنین تضمینیه؟؟؟؟؟هزینش چقدره؟

معرفی ساس
حشره ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک به […]

ساس ها چه مدت بدون خون زنده می مانند
ساس چه مدت بدون خون زنده می ماند؟

ساس ها آفاتی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. متاسفانه، عدم دسترسی ساس ها به خون، باعث مرگ سریع آن ها نمی شود؛ بلکه در این حالت به خواب زمستانی می روند و تا ۱۸ ماه می توانند بدون…

همه چیز در مورد بوی ساس ها
همه چیز در مورد بوی ساس ها

بوی بد ساس ها ممکن است ناشی از فرومون های دفاعی آن ها باشد، یا این که از اجساد و بقایای در حال فساد آن ها متساعد شود؛ اما در هر صورت گام اصلی برای از بین بردن این بو…