بررسی بیماری های ناشی از ساس

 ساس تختخوابی باعث انتقال بیماری نمی شود اما این حشره به چند دلیل به عنوان یک آفت برای سلامت عمومی در نظر گرفته می شود: ایجاد واکنش های آلرژیک، اثرات زیانبار بر سلامت روانی و عفونت های پوستی ناشی از گزش

ساس ها آفت سلامت عمومی

بر اساس مطالعات انجام شده و آنالیز گزارش های موجود در زمینه بررسی عوارض ناشی از ساس، این حشرات خونخوار، آفات مخل سلامت عمومی محسوب می شوند.

با وجود اینکه تاکنون موردی از انتقال بیماری های ناشی از ساس گزارش نشده است اما این آفات منجر به آثار زیانبار مختلفی بر روی سلامت جسمانی و روانی می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • واکنش آلرژیک به نیش ساس
 • عفونت پوستی
 • اختلال در سلامت روانی

ساس ها همچنین با به وجود آوردن مشکلاتی که نام برده شد می توانند برای افرادی که در مواجهه با تهاجم ساس بوده اند، مشکلات اقتصادی نیز به بار بیاورند. این مشکلات می تواند ناشی از هزینه های رفع ساس در خانه و همچنین درمان نیش ساس و عوارض ناشی از آن باشد.

۱. واکنش های آلرژیک و حساسیت زا

ساس ها با دهان خرطوم مانند خود، پوست میزبان را سوراخ کرده و خون می مکند.
ساس ها برای تغذیه راحت تر، به هنگام نیش زدن همراه با بزاق خود ماده ضد انعقاد خون به پوست تزریق می کنند. این ماده می تواند در بسیاری از افراد منجر به ایجاد آلرژی و حساسیت شود. حساسیت به گزش ساس در افراد مختلف متفاوت است و اثرات متغیری دارد. تأثیراتی که از عدم واکنش بدن به یک جای گزش کوچک تا آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک جدی که حتی ممکن است منجر به مرگ فرد شود) را در بر می گیرد.

جای نیش ساس تختخوابی و بیماری های ناشی از ساس

<< ساس ها به عنوان آفت سلامت عمومی محسوب می شوند>>

۲. عفونت های پوستی ثانویه

جای نیش ساس که ناشی از واکنش به گزش ساس است به نوبه خود می تواند منجر به خارش شدید و قرمزی در پوست شود. این عوامل در برخی موارد می توانند منجر به عفونت های شدید و بیماری های خطرناکی شوند. مواردی از قبیل:

 • زرد زخم
 • لنفانژست
 • اکتیما

این سه نوع بیماری پوستی بسیار مسری و واگیردار هستند.
زرد زخم و لنفانژیت از بیماری های عفونی پوستی هستند که عامل انتقال آن ها باکتری است. اما اکتیما نوعی بیماری ویروسی است. این بیماری های عفونی و خطرناک پوستی ممکن است در اثر خارش شدید پوست و ایجاد زخم های اولیه در فرد ایجاد شوند. این بیماری های ناشی از ساس می توانند بسیار خطرناک باشند.

 

بررسی رفتار ساس (ساس خوابگاهی) می‌تواند کمک زیادی به شناخت الگوهای زندگی و آثار آنها در محیط زندگی شما داشته باشد. در اینجا چند نکته برای بررسی رفتار ساس و مقابله با آنها ذکر شده است:

 1. بررسی رختخواب و محیط خواب: ساس‌ها عمدتاً در محیط خواب و اطراف آن زندگی می‌کنند. بنابراین، ابتدا رختخواب، پتو، و کتان‌ها را باز کنید و به دقت بررسی کنید. ساس‌ها ممکن است در خوابگاه‌ها، دور تخت، و در شکاف‌های مبل‌ها نیز پناه گرفته باشند.
 2. بررسی نشانه ها و اثرات خون: ساس‌ها بعد از تغذیه از خون میزبان، لکه های خونی را از خود به جای میگذارند. این لکه ها به صورت واضح در رختخواب یا سایر سطوح قابل دیدن هستند.
 3. استفاده از محصولات ضد ساس: محصول بدباگ اوت می‌توانند به عنوان ابزاری مؤثر در مقابله با ساس‌ها مورد استفاده قرار گیرد. اطمینان حاصل کنید که از محصولاتی با تأییدیه‌ها و استانداردهای ایمنی استفاده می‌کنید.
 4. شستشوی متناوب لباس‌ها: لباس‌ها و پتوها را به صورت منظم و با دقت شستشو دهید. حرارت بالا می‌تواند به کشتن ساس‌ها کمک کند.

 

۳. تاثیرات مخرب بر روی سلامت روانی

افرادی که در خانه های آلوده به ساس زندگی می کنند، می توانند دچار مشکلات فراوان در سلامت روان شوند. به نوعی از این مشکلات می‌توان به عنوان مشکلات پنهان ناشی از گزش ساس نام برد.
این مشکلات و عوارض دارای اثرات مخربی بوده که برخی از این اثرات عبارتند از:

 • استرس و اضطراب
 • بی خوابی
 • واکنش های سیستمیک

هر کدام از این مشکلات در طی مدت مقابله با ساس ها در خانه، موجب تغییر رفتار فرد می شوند.
ساس ها حشرات شب فعالی هستند.
به این معنا که بیشترین فعالیت خود را در شب انجام می دهند. درد و خارش ناشی از نیش ساس باعث بیخوابی در میزبان می شود.

وجود ساس در خانه، احساس امنیت و اعتماد به نفس را از فرد می گیرد.
شکل نیش ساس روی پوست موجب می شود که فرد برای حضور در محل کار نیز مشکلاتی داشته باشد.

تمام این موارد باعث ایجاد اختلال در سلامت روانی فرد می گردد.
سلامت روان در میزان توانایی های جسمی و فکری فرد تأثیر مستقیم دارد. به همین دلیل در صورت وجود ساس تختخوابی در خانه، باید به سرعت برای از بین بردن ساس ها اقدام کنید. تمام این موارد را نیز میی توان جزو بیماری های ناشی از ساس برشمرد.

بیخوابی و استرس را می توان از بیماری های روانی ناشی از ساس دانست

 

<< بیماری های ناشی از ساس در طولانی مدت می توانند خطرناک باشند >>

بررسی رفتار ساس برای مقابله با آن

ساس ها موجودات ریزی هستند و رفتارهایی پیچیده دارند.
آن ها در شکاف ها و سوراخ های ریز مخفی شده به سرعت تکثیر می شوند. از مهم ترین مکان های اختفای ساس تختخوابی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخت
 • ملافه
 • روبالشی
 • درز و شکاف تشک یا خوشخواب
 • شکاف های موجود در دیوار اتاق خواب

همچنین ساس ها ترجیح می دهند در نزدیکی میزبان یا همان منبع تغذیه شان زندگی کرده و پنهان شوند.
این حشرات خونخوار ریز در فاصله ۱.۵ متری تا ۲ متر از میزبان قرار می گیرند.
آن ها فقط در مواقع نیاز به تغذیه از خون، به میزبان نزدیک می شوند. به همین دلیل در صورت عدم تشخیص صحیح و به موقع آلودگی به ساس ها و محل اختفای آن ها، دفعشان می تواند بسیار مشکل، زمان بر و پرهزینه باشد.
این مسئله در مورد ساس های مقاوم تر اهمیت بیشتری دارد.
با این حال می توان گفت راه حل مناسب، کم هزینه و قطعی برای رفع مشکل ساس، استفاده از سم بدباگ اوت  است.

 

 

نظر خود را بنویسید

 1. بی نام

  سلام و خسته نباشید
  من رو بدنم، بیشتر رو بازو و شکمم یه سری دونه های قرمز دارم که خیلی میخاره، سطحش به اندازه یه سانت بزرگ شده، نمی دونم چی نیشم زده! البته چند روز پیش رفته بودیم روستا، شب رو هم همونجا موندیم! از کجا مطمئن بشم که ساس بوده؟ چجوری باید درمانش کنم؟ ممکنه عوارضی برام داشته باشه؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید. پلیییییز

  1. نویسنده 2

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید برای رسیدن به پاسخ سوالاتتان به مقاله درمان جای نیش ساس مراجعه کنید.

  2. admin

   درود بر شما
   تشخیص جای نیش حشرات از روی عکس محل گزش:
   https://afatkosh.com/page/sting-insect-knowledge

   نحوه خرید سم ساس:
   https://bedbug.ir/buy/

 2. محمد

  بلاخره باعث انتقال بیناری هستند یا نیستند..!!!؟؟؟
  تو بعضی جاها و حتی خود همین مقاله یه جا نوشته باعث انتقال بیماری نیستند و هیچ گزارشی هم تا به حال در این مورد ثبت نشده و تو یه قسمت دیگه نوشته ساس ها سبب انقال بیماری های مسری و وارگیردار هستند که گاهی ممکن است سبب مرگ نیز بشه

معرفی ساس
ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آن ها در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک […]

مشخصات ظاهری و چرخه زندگی ساس
مشخصات ظاهری و سیکل زندگی ساس ها

چرخه زندگی ساس و مشخصات ظاهری آن ها آگاهی از مشخصات و شکل ظاهری ساس ها و تخم های ساس اولین گام در تشخیص و کنترل این آفات است. حشرات زیادی وجود دارند که شبیه ساس ها هستند و به همین دلیل تشخیص صحیح این آفات، اولین گام مهم جهت اجتناب از پرداخت هزینه های […]

عادات و رفتار ساس ها
رفتار و عادات ساس ها

درک و فهم عادات و رفتار ساس ها (نحوه تغذیه، زندگی، تکثیر و تولید مثل ساس) به شما کمک خواهد نمود که قبل از گسترده تر و پیشرفته تر شدن تهاجم ساس ها، این آفات …

شش باور غلط درباره ساس ها
شش باور غلط درباره ساس ها

ساس ها ناقل بیماری هستند!؟ این یکی از باورهای غلط شایع درباره ساس ها است؛ ولی حقیقت این است که ساس ها باعث انتقال بیماری نمی شوند. در این مقاله سعی شده است که تعدادی از باورهای…

سفارش سم از طریق: