رفتن به محتوای اصلی

درمان جای نیش ساس

قبلاً درباره نحوه تشخیص تهاجم ساس ها و نیز علائم و آثار جای گزش ساس بحث نموده ایم. در این مقاله بر آنیم تا درباره روشهای درمان گزش ساس بحث کنیم.

یک. محل گزش را با آب و صابون بشویید

نواحی گزش را با آب و صابون ملایم بشویید. ابتدا کف غلیظ و حبابداری از آب و صابون درست کنید. کف را به خوبی بر روی قسمت‎های گزیده شده بمالید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمامی ناحیه با کف غلیظ آب و صابون پوشش داده شود.

کف را به همان صورت رها نموده، آبکشی نکنید و اجازه دهید بر روی نواحی گزش خشک شود. با این کار خارش ناشی از گزیدگی سریعاً برطرف خواهد گردید.

 

شستن جای گزش با استفاده از کف صابون علاوه بر تسکین و فرونشاندن خارش، از عفونت پوستی ناشی از گزیدگی نیز جلوگیری می‎کند.

دو. از روشهای خانگی برای بهبود خارش استفاده کنید

می توانید تعدادی از روش های ذکر شده در بخش ذیل را جهت بهبود خارش ناشی از گزش ساس امتحان کنید. در تمامی این روشها از موادی استفاده می شود که در هر خانه‎ای یافت می شوند.

الف. خمیری از آب و جوش شیرین بسازید. به آرامی مقادیر جزئی آب را به جوش شیرین اضافه نموده هم بزنید تا خمیر غلیظی درست شود. لایه ضخیمی از این خمیر را به جای گزش ها اعمال نمایید. اجازه دهید که خمیر خشک شده و بر روی جوش ها (محل گزش ها) به مدت یکساعت یا بیشتر باقی بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

ب. پارچه ای نخی را با آب لیموترش کاملاً خیس نمایید. جای گزش ها را با این پارچه تر کنید تا زودتر خشک شده و بعلاوه خارش آن تسکین یابد.

ج. به محل گزش ها ژل آلوئه ورا اعمال نمایید. از ژل ۱۰۰% خالص آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه ورا دارای هر دو خاصیت آنتی بیوتیک و ضدقارچی می باشد که این خواص می توانند به پیشگیری از عفونت ثانویه ناشی از خاراندن محل گزش کمک کنند.

سه. یک کرم ضدخارش استروئیدی بر روی ناحیه گزش اعمال نمایید

یک کرم حاوی هیدروکورتیزون یا کورتیزون می تواند التهاب و خارش گزش را کاهش دهد. می توانید کرم هیدروکورتیزون ۱ درصد را از هر داروخانه ای تهیه نمایید. برای اطمینان از اینکه چه کرم و چه برندی برای شما ایده آل است می توانید با یک پزشک مشورت نمایید.

دستورالعمل ها و راهنمای روی جعبه را به دقت دنبال کنید تا کرم را به درستی اعمال نمایید. این کرم بسیار ملایم بوده و در صورتیکه به مدت کوتاهی مثلاً یک هفته استفاده گردد هیچ گونه عوارض جانبی از خود بر جای نمی گذارد.

همچنین می توانید با صلاح دید پزشک یک کرم کورتیکواستروئید قوی تر تهیه و استفاده نمایید.

چهار. لوسیون کالامین

این لوسیون نیز در صورت اعمال بر روی ناحیه گزش می تواند تا حدی خارش محل را کاهش دهد. لوسیون کالامین به خشک شدن نقاط گزیدگی نیز کمک نموده و از پوست در طول دوره درمان آن محافظت می کند.

پنج. از آنتی هیستامین های خوراکی استفاده نمایید.

آنتی هیستامین های خوراکی چون دیفن هیدرامین می توانند عکس العمل آلرژیک به گزش ساس (یعنی ورم و جوش) را کنترل کنند.

جهت دستیابی به دوز صحیح، دستورالعمل های روی بسته را دنبال نمایید.

به یاد داشته باشید آنتی هیستامین سبب خواب آلودگی می گردد و لذا بایستی در حین رانندگی از خوردن آن اجتناب نمایید.

همچنین می توانید یک کرم آنتی هیستامین تهیه و بطور موضعی به محل مورد نظر اعمال نمایید.

شش. مسکن بخورید

اگر جای گزش ها در شما سبب هر نوع ناراحتی یا درد شده اند، می توانید قرص های مسکن و ضدالتهاب را تهیه و استفاده نمایید. مسکن هایی چون ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین.

در صورت داشتن هر نوع شبهه درباره استعمال و اینکه آیا این داروها برای شما مناسب هستند یا نه با پزشک مشورت نمایید.

نکاتی در رابطه با قرص های مسکن

ایبوپروفن: یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است. نحوه عمل ایبوپروفن از طریق کاهش هورمون هایی است که سبب درد و التهاب در بدن می گردند. این دارو همچنین هورمون هایی را که سبب تب در بدن میشوند را کاهش می دهد.

آسپرین: دارویی است که بعنوان یک مسکن عمل نموده، درد را از طریق متوقف ساختن سیگنال های درد در مغز بهبود می بخشد. آسپرین یک تب بر نیز می باشد. تذکر! این دارو را به کودکان ندهید.

استامینوفن: این دارو نسبت به آسپرین برای کودکان ایمن تر بوده و بیشتر تأثیرات آسپرین را نیز دارا است. البته استامینوفن التهاب را کاهش نمی دهد.

هفت. با پزشک مشورت نمایید

اگر نواحی گزش ساس در طی دوره ی درمان طبیعی آن (۱ الی ۲ هفته) درمان نگردید به پزشک مراجعه نمایید. همچنین در صورت وجود هر یک از موارد ذیل نیز بایستی با پزشک مشورت کنید.

** گزش های فراوان

** تاول

** علائمی از عفونت پوستی – ترشح چرک یا ترد، نازک و آسیب پذیر شدن پوست

** عکس العمل آلرژیکی در پوست – پوست قرمز، ورم کرده و یا کهیر

جای گزش ساس مانند جای گزش تمامی حشرات می تواند به دلیل خاراندن بسیار زیاد عفونی شود چرا که زیر ناخن ها جمعیت کثیری از پاتوژن های باکتریائی وجود دارند. محل گزش در صورت عفونت، متورم و قرمز گردیده، ترد و نازک شده و ممکن است چرک ترشح کند. معمولاً در اثر گزش ساس تب عارض نمی گردد مگر آنکه بخش بزرگی از پوست درگیر گزش شده باشد. در صورت تجربه هر یک از این علائم بایستی به پزشک مراجعه نمایید چرا که نشان دهنده عفونت ثانویه هستند.

قبل از اینکه گزش ساس ها به چنین مراحل دردناک و وخیمی برسد و یا برای دفع قطعی ساس از خانه بهتر است از سم قوی بدباگ اوت برای نابودی قطعی ساس ها استفاده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


بازگشت به بالا