شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” ساس ها آفاتی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. متأسفانه، عدم دسترسی ساس ها به خون، باعث مرگ سریع آن ها نمی شود؛ بلکه در این حالت به خواب زمستانی می روند و تا ۱۸ ماه می توانند بدون غذا زنده بمانند تا زمانی که بار دیگر منبع خون در اختیارشان قرار گیرد. “

قبل از پرداختن به این موضوع، به بحث تغذیه ساس ها می پردازیم. پس از اینکه یک تخم ساس هچ می شود، وارد مرحله نمف می شود. نمف ساس، قبل از رسیدن به بلوغ، ۵ مرحله رشد و تکامل را پشت سر می گذارد. با اینکه نمف ها یا همان نوزادان ساس، مانند ساس های بالغ رفتار و تغذیه می کنند، اما بسیار کوچکتر و ضعیف ترند. در صورتی که این نمف ها قادر به غذا خوردن نباشند، طول عمرشان تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

در شرایط ایده آل، یک نمف تقریباً هفته ای یک بار غذا می خورد. آنان پس از خوردن یک وعده غذایی خون، قادر به پوست اندازی و وارد شدن به مرحله دیگری از رشدشان می گردند. نمف ساس ها برای رسیدن به بلوغ جنسی، بایستی شش بار تغذیه نموده و پوست اندازی کنند. این بدان معنی است که یک ساس، قبل از آنکه بتواند تولید مثل کند حداقل باید ۶ بار وعده غذایی خون را دریافت نماید.

داده ها نشان می دهند که نمف های ساس در مراحل اولیه رشدشان، سریع تر از ساس های بالغ، از گرسنگی تلف شده و می میرند. نمف هایی که در مرحله اول رشد هستند ۳۰ الی ۵۰ درصد سریع تر از ساس های بالغ تحت شرایط محیطی یکسان تلف می شوند.

 

پنج مرحله رشد نمف ساس تا بلوغ

متأسفانه ساس ها در مقایسه با انسان ها و سایر حیوانات، خیلی بیشتر بدون غذا دوام می آورند. آنان در صورت عدم دسترسی به غذا، به حالتی شبیه خواب زمستانی فرو می روند. این آفات برای آنکه بتوانند این دوران گرسنگی را پشت سر بگذارند چیزی به نام “حباب گرسنگی” تولید می کنند تا شکمشان را پر کند.

حال، با توجه به اطلاعات مذکور می خواهیم ببینیم که ساس ها چه مدت بدون دریافت خون می توانند زنده بمانند؟ متأسفانه ارائه عددی دقیق و منحصر به فرد برای پاسخ به این سؤال بسیار مشکل است. هرچند برخی منابع از مطالعات بسیار قدیمی انجام گرفته در این باره موجود می باشند، اما تحقیقات جدید به نتایجی مغایر و متناقض با این مطالعات دست یافته اند.

متداولترین عددی که برای طول زندگی ساس بالغ بدون وعده غذایی در منابع اینترنتی ذکر شده است، ۱۸ ماه می باشد. این رقم از یک منبع معتبر و رایج استخراج شده که نویسنده آن، یک حشره شناس شناخته شده می باشد. وی این دست نوشته را با عنوان ” تأثیر دما، غرق شدن در آب و دفن کردن، بر روی بقای تخم ها و لاروهای “سیمکس لکتولاریوس” در سال ۱۹۱۴ منتشر نمود. او در این دست نوشته ها توضیح می دهد که چگونه ساس هایی که در مراحل مختلف زندگی، از گرسنگی تلف شده اند را مورد مطالعه قرار داده است. وی ترکیبی از جمعیت ساس های بالغ و نابالغ را به مدت ۱۸ ماه در محیطی ایزوله قرار داد. بر اساس گزارشات وی، برخی از ساس ها این مدت گرسنگی را تحمل نموده و زنده ماندند و بعد از آن در اختیار آنان خون به عنوان غذا قرار داده شد.

 

انجام آزمایشات فراوان برای تعیین زمان زنده ماندن ساس

<< ساس های بالغ می توانند تا هجده ماه بدون دریافت خون، زنده بمانند >>

بعدها در سال ۱۹۴۱، شخص دیگری با مراجعه به مطالعات انجام گرفته توسط این حشره شناس، تحقیقات در این زمینه را ادامه داد. . وی در آزمایشی که انجام داد به ۵۱ ساس این اجازه را داد که تا زمان رسیدن به مرحله بلوغ غذا بخورند. پس از آن ساس ها از منبع غذایی محروم شده و تحت کنترل و نظارت قرار گرفتند. این آفات به طور میانگین فقط پس از ۴ ماه و نیم از پای درآمدند. مقاوم ترین آنان نیز حداکثر ۶ ماه دوام آورده و بعد از آن تلف شدند.

نژادهای امروزی ساس ها می توانند ویژگی های زیست پذیری متفاوتی از ساس های زمان گذشته داشته باشند. در سال ۲۰۰۹، حشره شناسان گزارش نمودند که ساس های نژاد ویرجینیا توانستند فقط ۲ ماه بدون غذا زنده بمانند.  همچنین این نتایج نشان می دهند که سایر نژادهای ساس می توانند به مدت کوتاه تر یا طولانی تری از نژاد ویرجینیا دوام بیاورند.

همچنین طبق تحقیقات و مطالعات انجام پذیرفته، دمای محیط نیز زیست پذیری ساس ها را تحت تأثیر قرار می دهد. محققان، آزمایشی را بر روی نمف های ساس انجام دادند که در آن به نمف ها فقط یکبار غذا داده شد تا پوست اندازی نموده و به مرحله اول رشد برسند. طول بقای آنان تحت دماهای محیطی مختلف به شدت متفاوت بود.

تحت دمای ۲۶.۶ درجه سانتیگراد، نمف هایی که در مرحله اول از رشد بودند به طور متوسط ۲۸ روز پس از اولین وعده غذایی خود دوام آوردند. با افزایش دما به ۳۷ درجه سانتیگراد، طول زیست پذیری نمف های ساس به طور میانگین به ۱۷ روز افت نمود. برای ساس های بالغ در این آزمایش، تحت دمای ۲۶.۶ درجه سانتیگراد طول عمر متوسط بدون غذا ۳۹ روز بوده و این رقم تحت دمای ۳۷ درجه سانتیگراد به ۳۳ روز کاهش پیدا کرد.

 

ساس ها چه مدت بدون غذا زنده می مانند

طبق ارزیابی هایی که از بسیاری از مطالعات اخیر درباره “طول عمر ساس ها بدون دریافت وعده غذایی” به عمل آمده، نتیجه می گیریم که ساس های امروزی می توانند به مدت ۲ الی ۶ ماه بدون غذا زنده بمانند.

اگر می خواهید که این آفات را به طرز مؤثری از محیط زندگیتان دفع و ریشه کن نمایید، نباید فقط بر روی گرسنه نگه داشتن ساس ها و دور نگه داشتن خود از گزش آنان تکیه نمایید و نباید منتظر این شوید که بالاخره از گرسنگی تلف شده و از پای درآیند.

هیچ شکی در این نیست که بایستی خود و اعضای خانواده تان را از گزش ساس در امان نگه دارید. ساس ها برای تولید مثل، نیازمند تغذیه از خون انسان هستند؛ پس یکی از بزرگترین اولویت ها جهت مبارزه با این آفات، این است که به آنان اجازه گزش و لذا خونخواری داده نشود. همچنین در صورت تداوم این گزش ها، خارش ها و التهابات پوستی ناشی از آن هم ادامه خواهد داشت.

اما همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم دفع تهاجم ساس ها و نابودسازی کامل این آفات فقط با قطع منبع غذایی آنان امکان پذیر نبوده و نیازمند به کارگیری روش ها و متدهای مؤثر دیگری است. یکی از مؤثرترین روش ها برای ریشه کن کردن و نابودی ساس ها، استفاده از سم ضد ساس قوی و مؤثر بدباگ اوت می باشد که برای سفارش این محصول می توانید با ما تماس گیرید.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

  1. محمد

    با سلام
    ممنون از محصول خوبتون واقعا معجزه کرده هم برای خونمون استفاده کردم هم برای محل کارم تورستوران
    فقط سوالم این بود که باید برای اینکه ساسا برنگردن دوباره باید سمپاشی کنم؟؟؟؟؟؟؟

معرفی ساس
حشره ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک به […]

ریشه کن کردن ساس در مرغداری
ریشه کن کردن ساس در مرغداری

مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب…

همه چیز در مورد بوی ساس ها
همه چیز در مورد بوی ساس ها

بوی بد ساس ها ممکن است ناشی از فرومون های دفاعی آن ها باشد، یا این که از اجساد و بقایای در حال فساد آن ها متساعد شود؛ اما در هر صورت گام اصلی برای از بین بردن این بو…