شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

” گزش ساس ها ممکن است علائم مختلفی ایجاد کند که باعث آزار و اذیت فردی شود که مورد گزش قرار گرفته است. علائمی همچون خارش و تورم محل گزش، واکنش های آلرژیک و حتی عفونت های ثانویه. شما با استفاده از سم بدباگ اوت، به راحتی می توانید از شر این آفت راحت شوید اما برای درمان محل گزش باید از روش هایی مثل شستشو با آب و صابون، استفاده از آلوئه ورا و یا مصرف داروی مسکن بهره ببرید. “

قبلاً درباره نحوه تشخیص تهاجم و یافتن محل اختفای ساس ها و نیز علائم و آثار جای گزش ساس بحث نموده ایم. در این مقاله بر آنیم تا درباره روش های درمان گزش ساس بحث کنیم.

۱. محل گزش را با آب و صابون بشویید.

نواحی گزش را با آب و صابون و با ملایمت بشویید. ابتدا کف غلیظ و حبابداری از آب و صابون درست کنید. کف را به خوبی بر روی قسمت های گزیده شده بمالید. این کار را تا جایی ادامه دهید که تمامی ناحیه، با کف غلیظ آب و صابون پوشش داده شود.

کف را به همان صورت رها نموده، آبکشی نکنید و اجازه دهید بر روی نواحی گزش، خشک شود. با این کار، خارش ناشی از گزیدگی، سریعاً برطرف خواهد گردید.

 

محل گزش ساس را با آب و صابون بشویید

شستن جای گزش با استفاده از کف صابون، علاوه بر تسکین و فرونشاندن خارش، از عفونت پوستی ناشی از گزیدگی ساس نیز جلوگیری می کند.

۲. از روش های خانگی برای بهبود خارش استفاده کنید.

می توانید تعدادی از روش های ذکر شده در بخش ذیل را جهت بهبود خارش ناشی از گزش ساس امتحان کنید. در تمامی این روش ها از موادی استفاده می شود که در هر خانه ای یافت می شوند.

الف. خمیری از آب و جوش شیرین بسازید. به آرامی مقادیر جزئی از آب را به جوش شیرین اضافه نموده و هم بزنید تا خمیر غلیظی درست شود. لایه ضخیمی از این خمیر را به جای گزش ها اعمال نمایید. اجازه دهید که خمیر، خشک شده و بر روی جوش ها (محل گزش) به مدت یک ساعت یا بیشتر باقی بماند و سپس آن را با آب گرم بشویید.

ب. پارچه ای نخی را با آب لیموترش کاملاً خیس نمایید. جای گزش ها را با این پارچه، تر کنید تا زودتر خشک شده و بعلاوه خارش آن تسکین یابد.

ج. به محل گزش ها ژل آلوئه ورا اعمال نمایید. از ژل ۱۰۰% خالص آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه ورا دارای هر دو خاصیت آنتی بیوتیک و ضد قارچی می باشد. این خواص می تواند به پیشگیری از عفونت ثانویه ناشی از خاراندن محل گزش ساس کمک کند. همچنین آلوئه ورا به بهبودی عوارض ناشی از گزش ساس و آفات دیگری نظیر مورچه، سرعت می بخشد.

 

به محل گزش ژل آلوئه ورا اعمال نمایید

<< اعمال صابون و یا آلوئه ورا به ناحیه گزش ساس، باعث تسکین خارش می شود >>

۳. یک کرم ضد خارش استروئیدی بر روی ناحیه گزش اعمال نمایید.

یک کرم حاوی هیدروکورتیزون یا کورتیزون می تواند التهاب و خارش ناشی از گزش ساس را کاهش دهد. می توانید کرم هیدروکورتیزون ۱ درصد را از هر داروخانه ای تهیه نمایید. برای اطمینان از اینکه چه کرم و چه برندی برای شما ایده آل است، می توانید با یک پزشک مشورت نمایید.

دستورالعمل ها و راهنمای روی جعبه را به دقت مطالعه کنید تا پماد را به درستی اعمال نمایید. این کرم بسیار ملایم بوده و در صورتی که به مدت کوتاهی مثلاً یک هفته استفاده گردد هیچ گونه عوارض جانبی از خود بر جای نمی گذارد.

همچنین می توانید با صلاحدید پزشک، یک کرم کورتیکواستروئید قویتر، تهیه و استفاده نمایید.

۴. لوسیون کالامین

این لوسیون نیز در صورت اعمال بر روی ناحیه گزش، می تواند تا حدی خارش محل را کاهش دهد. لوسیون کالامین به خشک شدن نقاط گزیدگی نیز کمک نموده و در طول دوره درمان، از پوست محافظت می کند.

۵. از آنتی هیستامین های خوراکی استفاده نمایید.

آنتی هیستامین های خوراکی چون دیفن هیدرامین می توانند واکنش های آلرژیک به گزش ساس، یعنی تورم و جوش را کنترل کنند.

جهت دستیابی به دوز صحیح، دستورالعمل های روی بسته را به دقت بخوانید.

به یاد داشته باشید که آنتی هیستامین سبب خواب آلودگی می گردد و لذا بایستی در حین رانندگی از خوردن آن اجتناب نمایید.

همچنین می توانید یک کرم آنتی هیستامین تهیه و بطور موضعی به محل مورد نظر اعمال نمایید.

۶. مسکن بخورید.

 

درد ناشی از گزش ساس را با قرص مسکن کاهش دهید

اگر جای گزش ها در شما سبب هر نوع ناراحتی یا درد شده اند، می توانید قرص های مسکن و ضد التهاب را تهیه و استفاده نمایید. مسکن هایی چون ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین.

در صورت داشتن هر نوع شبهه درباره استعمال و اینکه آیا این داروها برای شما مناسب هستند یا نه، با پزشک مشورت نمایید.

نکاتی در رابطه با قرص های مسکن

ایبوپروفن: یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است. نحوه عمل ایبوپروفن از طریق کاهش هورمون هایی است که سبب درد و التهاب در بدن می گردند. این دارو همچنین هورمون هایی را که سبب تب در بدن میشوند را کاهش می دهد.

آسپرین: دارویی است که به عنوان یک مسکن عمل نموده، درد را از طریق متوقف ساختن سیگنال های درد در مغز بهبود می بخشد. آسپرین یک تب بر نیز می باشد.

تذکر! این دارو را به کودکان ندهید.

استامینوفن: این دارو نسبت به آسپرین، برای کودکان ایمن تر بوده و بیشتر تاثیرات آسپرین را نیز دارا است. البته استامینوفن التهاب را کاهش نمی دهد.

۷. با پزشک مشورت نمایید.

 

در صورت طولانی شدن دوره درمان نیش ساس با پزشک مشورت کنید

اگر نواحی گزش ساس در طی دوره درمان طبیعی آن یعنی به مدت ۱ الی ۲ هفته، درمان نگردید به پزشک مراجعه نمایید. همچنین در صورت وجود هر یک از موارد ذیل نیز بایستی با پزشک مشورت کنید:

* گزش های فراوان

* تاول

* علائمی از عفونت پوستی، ترشح چرک و یا ترد، نازک و آسیب پذیر شدن پوست

* واکنش حساسیتی در پوست، پوست قرمز، ورم کرده و یا کهیر

جای گزش ساس مانند جای گزش تمامی حشرات، می تواند به دلیل خاراندن بسیار زیاد عفونی شود؛ چرا که زیر ناخن ها جمعیت کثیری از پاتوژن های باکتریایی وجود دارند. محل گزش، در صورت عفونت، متورم و قرمز گردیده، ترد و نازک شده و ممکن است چرک ترشح کند. معمولاً در اثر گزش ساس، تب عارض نمی گردد؛ مگر آنکه بخش بزرگی از پوست، درگیر گزش شده باشد. در صورت تجربه هر یک از این علائم بایستی به پزشک مراجعه نمایید؛ چرا که نشان دهنده عفونت ثانویه هستند.

قبل از اینکه گزش ساس ها به چنین مراحل دردناک و وخیمی برسد و یا به منظور دفع قطعی ساس از خانه، بهتر است از سم قوی بدباگ اوت استفاده کنید.

 

 

نظر خود را بنویسید

  1. AARum

    خسته نباشید
    این سمیو که گفتید چه جوری باید تهیه کنم؟؟؟؟؟؟؟ هزینه خرید سم چقدره؟؟
    اگه ممکنه سریع جواب بدید چون همه رختخوابامون پر از ساس شده هر بارم لحافو تشکارو عوض کردم نتیجه نداشته

معرفی ساس
حشره ساس را بیشتر بشناسید

حشره ساس چیست؟ ساس ها در سراسر جهان پراکنده شده اند. آنان در نواحی گرمسیری و معتدل یافت می شوند. این حشرات معمولاً در طول شب، وعده غذای خود یعنی خون را از طریق گاز گرفتن بدن میزبان دریافت می کنند اما در صورت گرسنگی شدید، در طول روز نیز در اتاق های تاریک به […]

ریشه کن کردن ساس در مرغداری
ریشه کن کردن ساس در مرغداری

مرغداری یکی از مهمترین و حساس ترین بخش ها در برابر تهاجم ساس ها است. وجود تعداد زیاد طیور در مرغداری ها از موارد ایجاد استرس است که اگر  آلودگی به ساس ها نیز در این بخش اتفاق بیفتد موجب…

ساس ها چه مدت بدون خون زنده می مانند
ساس چه مدت بدون خون زنده می ماند؟

ساس ها آفاتی هستند که از خون انسان ها و حیوانات تغذیه می کنند. متاسفانه، عدم دسترسی ساس ها به خون، باعث مرگ سریع آن ها نمی شود؛ بلکه در این حالت به خواب زمستانی می روند و تا ۱۸ ماه می توانند بدون…

همه چیز در مورد بوی ساس ها
همه چیز در مورد بوی ساس ها

بوی بد ساس ها ممکن است ناشی از فرومون های دفاعی آن ها باشد، یا این که از اجساد و بقایای در حال فساد آن ها متساعد شود؛ اما در هر صورت گام اصلی برای از بین بردن این بو…